„Čtyřiadevadesát centimetrů dlouhý meč byl v dřevěné pochvě. Je v dobrém stavu. Musí se na něj podívat odborníci na konzervování. Hlavy se s ním ale dají sekat dál," zasmál se ve středu nadšený archeolog Petr Dresler, který žije v Hruškách. Vedl vykopávky přímo na místě.

Hrob našli archeologové při výzkumu okolí Pohanska, které bylo jedním z největších center Velkomoravské říše. Oboubřitý meč, položený u ostatků, svědčí o tom, že šlo o někoho velmi významného, potvrdil objev vedoucí výzkumu Jiří Macháček z Masarykovy univerzity v Brně.

Podle něj nalezené předměty vypráví netradiční příběh o bojovníkovi. Zajímavá je hlavně lokalita nálezu. Přestože musel patřit k významným obyvatelům Pohanska, bydlel až za jeho hradbami ve své zemnici, která se našla vedle hrobu.

„Bojovník měl zlomenou stehenní kost. Příčinu se teprve pokusíme zjistit. Myslíme si ale, že byla zlomená až posmrtně," uvedl pětatřicetiletý Dresler.

Podle něj je to teprve sedmý objevený měč z období Velké Moravy v okolí Pohanska a Břeclavi. Na Moravě se z té doby našly za uplynulých třináct let jen dva meče. „Celý nález ukazuje, že Pohansko ještě zdaleka nevydalo všechna ze svých tajemství," dodal Macháček.

VÍCE SE DOČTETE VE ČTVRTEČNÍM TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ BŘECLAVSKÉHO DENÍKU.