„Postupně se začínají rozbíhat výběrová řízení nejen na stavbu. Kopnout do země by se mělo v polovině roku," řekl včera Petr Kubín, ředitel Regionálního muzea v Mikulově, které za projektem stojí.

Vybudování archeoparku, jenž má být dalším turistickým lákadlem Mikulovska, přijde na 96,5 milionu korun. Zhruba pětasedmdesát procent nákladů zaplatí v podobě dotace Evropská unie.

První návštěvníky by měl archeopark, na jehož vzniku se podílejí odborníci z Archeologického ústavu brněnské Akademie věd, přivítat příští rok na začátku léta.

„Z předchozích výzkumů víme, že se na tomto místě rozkládalo velké sídliště lovců mamutů. Chceme veřejnosti ukázat důležitost této lokality," uvedl Kubín.

Expozice bude podle jeho slov moderně pojatá, čemuž bude odpovídat i netradiční architektonické řešení pavilonu. „Výsledky archeologických výzkumů představíme návštěvníkům populární formou. Počítáme s experimentální archeologií, programy pro školy i ukázkou odkrytého sídliště s dochovanými nálezy," pokračoval ředitel muzea.

Vytipované místo v Pavlově je podle něj pro záměr vhodnější než nabízely sousední známější Dolní Věstonice s již fungující archeologickou stezkou. Tamní starou expozici si chce muzeum ponechat, čekají ji ale změny.