O potvrzení unikátního objevu informovalo na tiskové konferenci ruské námořnictvo, které podniklo výpravu až k Zemi Františka Josefa, která leží pouhých 920 kilometrů od severního pólu. Viceadmirál Alexander Mojsejev z ruské Severní flotily upřesnil, že se pod ledem skrývala hned pětice ostrovů, které až doposud nebyly objeveny.

Pozůstatek nově nalezeného chrámu Mahendraparvata
Kambodžská džungle ukrývala ztracené město. Vědcům k objevu pomohl laser

„Převážně k tomu opravdu přispěly změny v ledové pokrývce,“ vysvětlil Mojsejev. „Předpokládáme, že ostrovy byly součástí hlavního ledovce, který nese název Vylki, nebo také Nansen. Jeho tání a částečné zhroucení způsobené změnami teplot způsobily, že došlo k odkrytí ostrovů.

Ostrovy jsou plné života

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo tehdy ještě nepotvrzené informace o objevu nových ostrovů v srpnu letošního roku. Skutečný objev se však datuje až do roku 2016, kdy studentka Marina Migunova zpozorovala na satelitních snímcích vod na severu Ruska pevninu, která nebyla zakreslena v mapách.

Během poslední expedice zkoumali vědci topografii pětice nových pevninských celků, které leží v zátoce Vize u Severního ostrova souostroví Nová země. Jejich velikost se různí, zatímco první dva ostrůvky jsou miniaturní, o průměru zhruba 30 metrů, největší z nich pokrývá území o rozloze 54,5 tisíce čtverečních metrů.

Ledovce tají i v Grónsku:

Zda budou nové ostrovy dlouhodobě stabilní zatím podle vědců není možné říci. Ustupující ledovce totiž přispívají k destabilizaci pevniny, která se pod nimi ukrývá. „V tuto chvíli je těžké dojít k nějakému závěru ohledně významu nových ostrovů a jejich životnosti,“ řekl serveru Arctic kapitán první třídy Alexej Kornis, šéf Hydrografické služby ruské Severní flotily a doplnil, že podle expertů na ledovce mohou ostrovy přežít jen něco málo přes deset let, než se potopí pod hladinu oceánu.

Kvůli zvláštnímu výrazu se želvuškám přezdívá "vodní medvídci"
Nejodolnější organismus na Zemi. Želvušky chrání molekulární "cukrová vata"

Ačkoli jsou nově odkryté části pevniny jen několik let staré, již se stihly stát domovem pro některé životní formy. Kornis v rozhovoru potvrdil, že jeho tým v rodícím se ekosystému pozoroval řasy, rostliny, ptáky a dokonce i stopy po větších suchozemských zvířatech. „Našli jsme tu ostatky tuleně, kterého roztrhal medvěd,“ prohlásil. „Takže pokud tady dokáže zakořenit život, ostrovy by mohly přežít.“

Výrazné změny klimatu

Jisté podle magazínu Science Alert je, že vzhledem ke klimatickým změnám a s nimi souvisejícím rostoucím teplotám je odhalení pětice nových ostrovů pouze první vlnou, která předznamenává rozsáhlé změny topografie polárních oblastí.

Ruská expedice se vydala také do oblasti, která ještě v nedávné době byla kvůli množství ledu pro plavbu nevhodná. Díky tomu se vědcům podařilo objevit dosud neznámou úžinu v souostroví Země Františka Jozefa. Prakticky tak odhalili existenci dalšího nového ostrova, který byl až doposud nesprávně považován za pouhou část poloostrova.

Vědci přitom upozorňují, že nově objevené kusy pevniny nejsou ani zdaleka osamocené. Jsou podle nich jen dalšími na seznamu ostrovů, které se v arktické oblasti objevily za posledních několik let. „Tento fenomén je dokonce tak rozsáhlý, že nové ostrovy objevují i ruští školáci,“ naznačuje server Science Alert, jak značný vliv mají klimatické změny na oblast okolo severního pólu.

Dno Prášilského jezera na Šumavě hostí řadu živočichů včetně řas.
Při průzkumu Prášilského jezera vědce překvapil nečekaný živočich

„Nález ostrovů, které za sebou zanechal ustupující ledovec Nansen, nejsou žádným překvapením. Ledovec je zjednodušeně řečeno řekou, která přenáší sníh a led z vyšších poloh do moře,“ vysvětluje pro server Newsweek oceánograf Tom Rippeth z Bangorské univerzity ve Walesu. „Když teploty stoupají, ledovce tají a odhalují půdu. Je to další z projevů globálního oteplování – průměrná teplota v arktické oblasti se zvýšila o nějakých pět až šest stupňů.“