Vážení čtenáři, napište svůj názor do diskuse na konci článku

Jeden milion a sedm set tisíc korun. To je cena, kterou zaplatil Pavel Dufek břeclavské radnici za zchátralý dům v Poštorné. Koupil ho i s několika problémovými rodinami. A také s hrozbou sankce, že nezajistí-li v případě jejich vystěhování náhradní bydlení, prodraží se mu každý byt o čtyři sta tisíc korun.

„Nikoho nevyhazuji, oni sami chtějí pryč. Jde jenom o to domluvit se kdy, kam a za jakých podmínek,“ odmítl nový majitel fámy o násilném vystěhovávání. „Dům potřebuje opravit, střechou zatéká, odpady jsou v havarijním stavu,“ vysvětlil.

„Myslí si, že jsme spadli z višně, když jsme cikáni. Chce nám koupit byty na Valtické, že mu je budeme splácet. Proč? Na hypotéku tady nikdo nemá, všichni jsme na sociálních dávkách,“ zlobila se jedna z romských obyvatelek domu. Jméno ale říct odmítla.

Podle Dufka šlo o nedorozumění. „Špatně jsme se pochopili, chtěl jsme jim pomoci s vyřízením hypotéky. Oni si ale vybrali nový domek, chtěli, abych jim ho koupil a ještě dal sto padesát tisíc. A oni pak milostivě odejdou,“ odmítl takové řešení.

Majitel realitní kanceláře původně plánoval pustit se do oprav co nejdříve. Sehnal dokonce firmu, která si chtěla v přízemí zřídit své sídlo, zaplatit nákladné opravy a stát se tak spolumajitelem patrového domu. Ekonomická krize ovšem dolehla i na ni.

„Většina oprav i přestavba asi bude muset rok počkat. Nahoře mám například v plánu vybudovat podkrovní byty. Bez vystěhování nájemníků to ale nepůjde,“ připustil Dufek, který už si v přízemí bývalé záložny zřídil kancelář.

„Ať nám koupí byt jinde, na to bychom přistoupili. Anebo zůstaneme tady. Když budeme dál platit nájem, nemá právo nás vyhodit,“ argumentoval další z romských obyvatel. Jiní ale nahlas přiznali, že by z domu hrůzy chtěli pryč.

„Jsem ochotný jim pomoci vyjednat bydlení jinde. A dokonce za ně na určitou dobu předplatit nájem. Na to ale někteří nechtějí přistoupit,“ krčil rameny realitní makléř.

Ten si umí představit i situaci, že by současní nájemníci zůstali. „Proč ne, po dobu oprav jim klidně zaplatím i hotel. Nejprve ale musí včas hradit nájem, ze sedmi bytů mají za poslední dva měsíce všechno v pořádku jen dva. Zbytek už dluží,“ konstatoval.

Současně upozornil, že zřejmě využije možnosti zvýšit jednou za rok výši regulovaného nájmu. „Budu se držet zákona a ta možnost tady je,“ potvrdil. Z obchodu s městem mu totiž vyplývají i další povinnosti. Týkají se například fresek na budově.

„Nový majitel je musí opravit a udržovat,“ připomněl starosta Břeclavi Dymo Piškula.

„Dům je pěkný, z hlediska statiky v naprostém pořádku. Je to ostuda Poštorné, že vypadá jak vypadá. Časem se ukáže, že to byla dobrá investice,“ věří i přesto Dufek.

Město se snažilo kdysi výstavní dům prodat několik let. Marně. Proti se navíc postavilo občanské sdružení Otevřená společnost. „Pokud k prodeji dojde, můžeme se obávat prohloubení problémů se sociálně vyloučenými Romy v Břeclavi,“ varoval několikrát sociolog Štěpán Ripka.