Nynější starosta Jiří Otřel ze sdružení Velkopavlovičtí nezávislí řekl, že ohledně nápravných doporučení auditorů chce znát názor odborníků s právním vzděláním. „Někteří lidé se už domnívali, že chceme podávat trestní oznámení. Nechceme. Na zjištění auditorské zprávy chceme pouze znát právní názor, abychom věděli, jak se k nim postavit. Ve smršti všech zákonů a vyhlášek je udržení směrnic tak, jak mají být, složité. To je vše," reagoval Otřel.

Výsledky kontroly poukázaly na chybějící důležité dokumenty řešící dlouhodobější rozvoj města. To podle auditorů negativně ovlivňuje sestavování každoročního rozpočtu.

U některých investic navíc nebyla dostatečná kontrola, jež by mimo jiné zohledňovala provozní náklady v další letech. Týká se to třeba Ekocentra Trkmanka, které vzniklo ze zchátralého zámečku v centru města za pomoci dotace. „Sledované období bylo poznamenáno absencí nebo neúplností důležitých směrnic, které slouží k řízení města," stojí v kontrolní zprávě.

Auditoři také městu vyčítají, že zastupitelstvo a zaměstnanci městského úřadu mizivě kontrolovali zadávání veřejných zakázek, chybou podle nich bylo také nedostatečné informování ze strany vedení. To současné chce chyby odstranit. Hotovou už má například směrnici týkající se právě veřejných zakázek.

Pro úplnost. V letech 2013 až 2015 stál v čele radnice Pavel Procházka z ODS, jehož zastupitelé odvolali na sklonku minulého roku. Po komunálních volbách v roce 2014 byli v koalici také Velkopavlovičtí nezávislí, kteří se po loňské změně dostali ke křeslu starosty a město s koaličními kolegy vedou dosud. Procházka skončil v opozici.

Nyní se hodlá bránit. Uvedl, že se stávající vedení města pouze snaží zastírat vlastní neschopnost. „Padlo jim několik projektů a hledají způsob, jak stočit pozornost jinam. Za jednadvacet let práce na úřadě si stojím za tím, že jsme dělali všechno poctivě. Měli jsme tam nejeden krajský audit," reagoval Procházka.

Ten chybějící směrnici o zadávání veřejných zakázek připustil, současně ale řekl: „Když něco takového není, je nutné se řídit zákonem. 
A to jsme dělali. Výběrová řízení nám navíc zpracovávaly odborné agentury."

Výsledek auditu označil za účelový s cílem pošpinit práci předchozího vedení. „Jsem z toho velmi zklamaný, tito lidé by na radnici neměli vůbec pracovat. Nechtějí budovat, jen bořit," doplnil Procházka.

Starosta Otřel snahu o osobní útok odmítl. „Nikdo nikoho neočerňuje. Pokud si to myslí, je to smutné. Situaci jsem mu už dříve vysvětloval. Snahou je, abychom měli věci v pořádku," dodal.

Starosta Velkých Pavlovic Jiří Otřel.Zdroj: DENÍK/Lukáš Ivánek

Současný velkopavlovický starosta Jiří Otřel.