„Pokud se prodá za vyvolávací nebo vyšší cenu, celou tuto částku věnuji na obnovu některé z kapliček. Kdyby se zájemce nenašel, ponechám si jej,“ potvrdil před časem svůj záměr Kubíček. Malba tak musí najít kupce, který za ni dá minimálně 110 tisíc korun.

Do pomyslné sbírky na křížovou cestu se rozhodli přispět mikulovští patrioti či regionální firmy.

„Nestává se každý den, že by se někdo rozhodl věnovat obraz v takové hodnotě na dobrou věc. Moc si toho vážíme,“ vyzdvihl starosta Mikulova Rostislav Koštial.

Olejomalba na plátně vznikla v roce 1948. Zachycuje mikulovský zámek, jehož stavební a architektonický vývoj tragicky poznamenal konec druhé světové války, když v dubnu 1945 vyhořel.

Obraz v Mikulově představil na začátku června u příležitosti Mikulov gourmet festivalu přímo jeho dárce. Ještě večer pak odstartovala elektronická dražba, a to na webu časopisu Le Cigare et Vin Style: http://aukce.cvmag.cz/

„Jde o jednoduchý systém, uživatel se musí zaregistrovat a přihlásit. Aukci je třeba aktivně sledovat, pokud chcete vědět, kolik je aktuální nabídka. Informuje se vždy pouze ten účastník, jehož nabídka byla přeplacena,“ doplnil šéfredaktor časopisu Tomáš Prek. Aukce potrvá do pětadvacátého června.

DANA SMRČKOVÁ