Ulice Sady 28. října je jedno z mála míst v centru Břeclavi, kde se dá postavit auto bez placení. Mnozí řidiči ovšem parkují předními koly až na chodníku, čímž omezují chodce. Město prý o problému ví a už chystá opatření. Městská policie nicméně provinilce nepokutuje. „Jeden čas jsme se na to zaměřili a pokuty tam dávali. Městský úřad měl v těchto místech instalovat zábrany, aby k tomu dál nedocházelo,“ sdělil velitel Městské policie Břeclav Zdeněk Herman. Strážníci, kteří v těchto místech denně několikrát projíždějí, ale mají k těmto prohřeškům oči zavřené.

„Neřešíme to denně, pouze namátkovými kontrolami. Strážníci by si toho každopádně měli všímat,“ vysvětlil Herman po upozornění, že jsou městští policisté ke stání na chodníku v těchto místech lhostejní.

„Pokud vím, tak nějaké zábrany, které by oddělily chodník od parkoviště, tam měly být namontované už před měsícem,“ uvedl Herman. Vedoucí odboru vnitřních věcí břeclavské radnice Zdeněk Opálka slibuje, že se v nejbližší době věc vyřeší vybudování zvýšených obrubníků, přes které se už auta nedostanou. „Zachová se tak pruh pro chodce, i když hlavně delší auta zase budou zasahovat zadní částí do vozovky,“ řekl Opálka.

Město v tomto úseku nezavedlo poplatky za stání aut, protože tam parkoviště nechali vybudovat na své náklady majitelé přilehlých obchodů. V redakci Břeclavského deníku se rovněž množí dotazy lidí, kteří si nepřáli zveřejnit své jméno, na systém parkování o kousek dál, na prostranství u prodejny textilu a drogerie břeclavského podnikatele Jaroslava Schmieda.

„Auta tam stojí na chodníku a město s tím nic nedělá,“ postěžoval si například anonym. V tomto případě se jedná o pozemek patřící zmíněnému podnikateli, takže je tam městská policie na stání aut krátká. „Parkují tam většinou naši zaměstnanci,“ poznamenal Schmied, který se současným parkovacím systémem v centru není vůbec spokojený. Jak říká, vylidnilo to město.

„Už jsme dostali určitá upozornění a víme, že to není úplně ideální situace. Budeme to řešit ve spolupráci s dopravní policií. Zatím je problém v tom, jak toto místo posuzovat, protože tam nejsou obrubníky, čímž není oddělené, takže to vlastně ani není chodník,“ popsal Opálka.