Žáci druhých a třetích tříd se jím vydali na desetidenní ozdravný pobyt na Vysočinu. „Škola vypravila na dálkovou cestu autobus s označením AUTOŠKOLA. Byl navíc hodně starý, neměl bezpečnostní pásy a pro zhruba šedesát dětí a tři učitele byl přistavený jenom jeden. Některé děti tak seděly na sedadlech určených pro dvě osoby po třech
i čtyřech," uvedla matka jednoho z dětí Šárka Holubová.

Ta zveřejnila své poznatky 
i na sociální síti ve skupině Břeclaváci. Tvrdí, že její příspěvek byl několikrát mazaný a cenzurovaný. „Hlavně, když se na mou stranu začali přidávat i další rodiče," doplnila.

Ředitelka školy Iva Jobánková především s tvrzením, že by více dětí sedělo na jednom sedadle, nesouhlasí. „Je to naprosto mylná informace. Ze začátku, než se všechno osazenstvo usadilo, to tak možná bylo. Ale nakonec zbyla v autobuse ještě čtyři volná místa. Ještě s nimi totiž jelo doprovodné auto, kde bylo dalších osm míst," prohlásila.

Pásy? Nemusí být

Jobánková se ohradila i proti dalším nařčením. „Autobus měl opravdu ‚elko' (označení autoškoly – pozn. redakce), protože v době, kdy nevozí děti, jezdí jako autoškola. Ale to už je podnikání dopravce. Že má být autobus vybavený pásy nebo podsedáky, žádný zákon neurčuje," bránila se ředitelka.

Za pravdu jí dává i vyjádření policie. „Záleží na tom, jaké jsou technické údaje k autobusu, jak staré děti přepravoval a kolik jich bylo. Pokud autobus nemá ve svém vybavení zádržný bezpečnostní systém, tak nemusí být dítě ze zákona připoutané. To platí jenom 
u autobusů, které toto vybavení mají," potvrdila policejní mluvčí Kamila Haraštová, která věc konzultovala s dopravním inspektorátem.

Více nechtěla konkrétní spor kvůli neúplnosti údajů komentovat. „Pokud nám někdo pošle podnět, budeme se jím zabývat a prověříme to," ubezpečila Haraštová.

Jobánková měla k autobusu, který vezl děti až na Vysočinu, jen jedinou výhradu. „Vadilo mi, že neměl dostatečný úložný prostor. Tuto věc jsem ale s dopravcem vyřešila," konstatovala. I na toto Holubová upozorňovala.

Hlavním cílem nespokojené matky nebylo, jak tvrdí, házet špínu na učitele ani školu, šlo jí o větší bezpečnost dětí do budoucna. „Nejsme hysterické matky, ani naše děti nejsou rozmazlené. Zaměňuje se komfort za bezpečnou jízdu dětí," reagovala Holubová..

Žáci se vrátili v pátek. Zpátky už je přivezl jiný autobus.