Začínající řidička se rozjížděla na křižovatce. Samozřejmě to nezvládla tak rychle. Přesto auta za ní nečekala zvlášť dlouho. Mladá dáma v závěsu však byla netrpělivá a začala troubit. Žačka se lekla a dala zpátečku, čímž vynervovanou ženu ohrozila. Učitel ukazoval na majáček s nápisem autoškola, aby si dáma uvědomila, že začínající řidička není zatím tak zdatná. A reakce ženy? Zdvižený prostředníček.

„Srážce jsem naštěstí zabránil vyšlápnutím spojky. Ale reakce řidičky za námi mě velice zarazila. To je chování, které na silnici nepatří,“ podotkl majitel autoškoly Jiří Michalčík.

Jak říká, někteří lidé jsou k sobě na silnici neohleduplní. Podobných zkušeností má v poslední době poměrně dost. „Tím, že žáka jiný řidič vystresuje třeba houkáním a podobně, sám se vystavuje nebezpečí, že začátečník udělá něco nepředloženého a způsobí dopravní nehodu,“ poznamenal Michalčík.

Učitel autoškoly podle něj není všemocný. Sice může zabrzdit, když je potřeba, ale nemůže odbrzdit. „Jestliže řidič auta vzadu zatroubí, žák dupne na brzdy, tak má smůlu, protože se mu nemusí podařit zastavit a vlítne do nás,“ vysvětlil muž, který učí řídit už čtyřicet let.

Ještě častější jsou i dle vyjádření dalších majitelů autoškol na Břeclavsku případy, kdy zkušenější řidič automaticky předjíždí vozidlo autoškoly. „To je celkem běžné. Žák se mě ptá, proč předjíždí, když jedeme skoro padesátkou. Odpovím mu, že on řidičák má, zatímco ty ještě ne,“ komentoval situaci jednatel břeclavské autoškoly BHM Milan Sigmund.

Jak zdůraznil, nemluvě o jízdě přes železniční přejezdy. I tam podle něj řada řidičů předjíždí jakoby se nechumelilo. Nevadí jim plná čára ani příliš vysoká rychlost.

Učeň vs. mistr světa

„Stává se to. Řidiči předjíždějí v místech, kde nesmí,“ potvrdila jeho slova také majitelka konkurenční AR autoškoly Jana Radová.

Podle Michalčíka se takto snaží na silnicích autoškolu předjet většina řidičů. Třeba i přes plnou čáru. „Jakoby chtěl žákovi ukázat – já jsem mistr světa, zatímco ty jsi učeň,“ nastínil možné myšlenkové pochody ostřílených motoristů.

Zrovna nedávno se Michalčíkovi stalo, že mířil s žákem do Lednice. V obci jeli rychlostí zhruba sedmačtyřicet kilometrů v hodině, aby nepřekročili padesátku. Kolem nich se najednou přes plnou čáru přehnal řidič. V tomto případě měl smůlu. O kus dál hlídkovali policisté, a tak se nevyhnul pokutě. „Samozřejmě si uvědomuji, že autoškola je někdy pomalejší, překáží, ale proč řidiči nepočkají s předjetím na vhodné místo. Žák se potom akorát lekne,“ řekl Michalčík.

Vedoucí dopravního inspektorátu břeclavské policie Jiří Mach mluví podobně. „Když řidič vidí vozidlo autoškoly, má na něj brát přiměřený ohled. Musí si uvědomit, že někdo se za tím volantem učí. Každý jsme někdy začínali,“ konstatoval zkušený policista.

Nevhodná gesta za volantem, například zdvižený prostředníček, podle něj nemá smysl komentovat. „Každý řešíme nějaké problémy, které se za den nakupí. Jsou takoví, kteří tato gesta používají často,“ povzdechl si Mach.