V několikahodinovou diskuzi se proměnilo zasedání zastupitelstva v Kloboukách u Brna. Zatímco jindy přihlíží rozhodování klobouckých představitelů jen hrstka lidí, tentokrát sál naplnily desítky občanů. Důvodem se stala situace ohledně azbestových vláken uvolňujících se z kameniva, které slouží jako podklad pro výstavbu tamního dopravního terminálu. A výsledek? Kloboučtí nechají stav znovu změřit.

„Je u nás tedy bezpečno? Chceme vědět, jestli k nám mohou rodiče dávat děti do školky," ptala se například ředitelka mateřské školy Alena Pitlachová. S podobnou starostí přišla většina Klobouckých.

Kvůli odpovědím přijela na zasedání řada odborníků včetně krajského hygienika Jana Marečka. Ten uklidňoval, že měření Zdravotního ústavu v Ostravě prokázalo stav, jenž je v normě. „Limity nejsou překročené. Ve školce je bezpečno, ale doporučuji řádné úklidy na mokro," poznamenal Mareček.

Měření do měsíce

Výsledky měření zdravotního ústavu ovšem napadla Zoja Guschlová ze společnosti Foster Bohemia, která se azbestem také zabývá. „Nemají vypovídající hodnotu. V měření jsou hrubé chyby, postup byl špatný. Informace jsme již předali hlavnímu hygienikovi, který bude problém řešit," pronesla Guschlová.

Limit je tisíc azbestových vláken na metr krychlový, při čtyřhodinovém měření na chodbě mateřské školy se jich objevilo osm set. „U venkovního prostředí mohu ubezpečit, že čas a voda problém smyjí. Že přichází zima, je ideální," pokračovala Guschlová.

Na zasedání se kromě ní a Marečka objevili také zástupci kamenolomu, odkud stavební materiál pochází, představitel firmy Imos, která terminál staví, soudní znalec a také lidé ze Zdravotního ústavu v Ostravě.

Nechyběli ani domácí z občanského sdružení Za malebné Kloboucko a jeho okolí, kteří na možný problém upozornili. Jeden z členů Bohumil Fiala při zasedání uvedl, že postup hygieniků byl špatný, když si nejprve nechali změřit stav v masně a nikoliv školce, kterou považuje za důležitější. Hygienik ale nařčení odmítal.

Bránil se také starosta Zdeněk Lobpreis. Ten podle některých diskutujících ovlivnil jedno měření tím, že určil kde a jak dlouho má trvat. První muž města oponoval, že pouze chtěl, aby všechna měření vycházela ze stejných podmínek kvůli porovnání.

„Kdyby bylo na mně, udělal bych nové měření co nejrychleji. Poslední slovo ale bude mít pan starosta. Ten to vidí podobně, stejně jako zastupitelé. Rozhodně by to mělo být do měsíce. Záleží však také na hygienicích," dodal místostarosta Přemysl Pokorný pro Břeclavský deník.