Obyvatelé mikulovského azylového domu na Kapucínské ulici se budou muset na nějakou dobu vystěhovat. Město totiž zveřejnilo záměr o pronájmu budovy, kde azylový dům sídlí a nový provozovatel z něj plánuje vybudovat ubytovnu. Po dobu stavebních úprav musí azylanti pryč.
„Azylový dům na Kapucínské bude sloužit jako normální ubytovna a provozovat ji bude Tedos,“ potvrdil místostarosta Mikulova Eduard Kulhavý. „Buď si budou platit bydlení v ubytovně nebo si musí najít něco jiného,“ říká.

Podle vedoucí odboru sociálních věcí Dagmar Sochůrkové ale není věc tak jednoznačná. „Kvůli rozsáhlým změnám v zákoně o sociálních službách, který ulkádá registraci azylového domu jako sociálního zařízení, jsme museli najít takové řešení, které by problémy vyřešilo. Zákon je velice přísný a jeho dodržení by stálo spoustu peněz a další pracovní síly,“ konstatovala Sochůrková.

Podle jejích slov má dům kapacitu dvanáct míst, nyní je ale obsazený jen z poloviny. „Tato situace je neudržitelná, byl to další z důvodů, proč jsme se rozhodli pro ubytovnu,“ doplnila.

Sociální pracovnice okamžitě informovaly obyvatele azylového domu o záměru změnit jej v ubytovnu. „Ani jeden z obyvatel domu ale odejít nechce. Domluvili jsme s břeclavskou charitou, že by se mohli nastěhovat do tamního azylového domu, oni to však rázně odmítají. Snažili jsme se jim všemožně vyjít vstříc, ale nemají zájem,“ přiblížila Sochůrková.
Na dva měsíce to ale bude nutné. Budova má projít rekonstrukcí, takže si budou muset hledat bydlení jinde. Někdo u rodiny, jiný třeba pod mostem…

Více v Břeclavském Deníku zítra, 23. července.