Přitom pokud by se chtěli znovu dostat do normálního života, je pro ně v Břeclavi k dispozici azylový dům.

„U nás poskytujeme službu lidem, kteří se nacházejí v obtížné životní situaci spojené se ztrátou bydlení. Máme tam navíc dodatek: A chtějí svoji situaci řešit. To znamená, že budou dělat něco pro to, aby naši službu potřebovali co nejkratší dobu,“ vysvětlil vedoucí Azylového domu Břeclav Roman Tuček.

O služby azylového domu je zájem celoročně. Když se venku ochladí, je podstatně větší. „V zimních měsících je zájem o naše služby enormní. Nejsme schopní pokrýt požadavky všech žadatelů,“ sdělil Tuček. Momentálně je v zařízení volné pouze jedno lůžko pro ženu, zbývajících jednatřicet míst je plných.

Opuštěné objekty

Právě lidé, kteří žijí na ulici a jsou úplně bez domova, jsou cílovou skupinou azylového domu. Jenže řada z nich této služby nevyužívá a raději si najde útočiště v opuštěných objektech. Hlavně kvůli podmínkám, které jsou s pobytem v takzvaném azyláku spojené.

„My toho člověka neodmítneme. Přijmeme ho, ale jak dlouho tady bude, záleží hlavně na něm. Samozřejmě musí udělat nějaké kroky k tomu, aby mohl dlouhodobě využívat naše sociální služby. My se jej snažíme podpořit v tom, aby se vrátil do fungující společnosti,“ nastínil šéf Azylového domu Břeclav.

Pokud bezdomovec projeví zájem o tamní bydlení, vyžaduje po něm vedení azylového domu, aby se zaregistroval na úřad práce a aktivně hledal zaměstnání. „Pokud během měsíce či dvou nezačne nějak spolupracovat, to znamená řešit svoji situaci, potom se rozloučíme,“ vylíčil Tuček běžnou praxi.

Co se týče bezdomovců, kteří jsou vidět hlavně v centru Břeclavi, podle zástupce velitele Městské policie Břeclav Libor Büchlera se zanedlouho začnou více objevovat například na vlakovém nádraží. Důvodem je ochlazení.

„My je můžeme vykázat pouze když jsou pod vlivem alkoholu nebo budou tropit nějakou výtržnost,“ prozradil Büchler.

Další útočiště lidí bez domova bylo za parkovištěm u bývalého objektu Lamé, kousek od sídla břeclavské policie. Aby se nedostali dovnitř, město budovu zabezpečilo.

Přespávají v mlýně

Většina bezdomovců, kteří se přes den pohybují v centru města, podle Büchlera přespává v bývalém mlýně. Protože se jedná o soukromý pozemek, strážníci mohou dovnitř jen po oznámení, že se tam děje něco nezákonného.

„Jelikož cestuji pravidelně vlakem, s bezdomovci se setkávám na všech nádražích. Velký pohyb lidí totiž dává velkou šanci, že získají drobnou minci na jídlo a pití. V zimě jde navíc o vyhřívaný prostor, kam se mohou před mrazy uchýlit,“ nechal se slyšet Petr Vlasák z Břeclavi. Osobně se při setkání s bezdomovci nesetkal s agresivním a nepříjemným chováním, takže mu zkrátka nevadí.