„Soutěž ale dopadla tak, že první kolo zrušila pošta a ve druhém jsme nevyhráli," říkal Břeclavskému deníku bývalý předseda představenstva Agrotecu a poslanec za hnutí Ano 2011 Jaroslav Faltýnek. Ve vysoké pozici skončil letos v dubnu. Společnost spadá pod obří holding Agrofert, jejímž majitelem je ministr financí a šéf hnutí Andrej Babiš.

Policisté v celém případu s údajnými manipulacemi veřejných zakázek v České poště obvinili čtyři firmy a patnáct lidí. Mezi nimi jsou i dva zaměstnanci Agrotecu. Informaci včera potvrdil Faltýnek, který do Hustopečí přijel brzy ráno. Podle jeho vyjádření jde o lidi ze středního managementu.

Přidal se k němu mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. „Oba dva pracovníci se vrátili do zaměstnání a pracují. Ctíme presumpci neviny. Do rozhodnutí soudu nevyvozujeme žádné pracovněprávní důsledky," nechal se slyšet Hanzelka.

„Spekuloval bych"

Také poslanec Faltýnek byl ve vyjádřeních opatrný. Tvrdí, že i kdyby policisté nějaké pochybení objevili, šlo by o chybu jednotlivce. „Jako bývalý předseda představenstva nemohu vědět o každém zaměstnanci, těch pracovníků jsou tam stovky, firma dělá tržby čtyři miliardy ročně a obchoduje se stovkami subjektů. Počkáme, zda policisté něco vyšetří nebo ne," konstatoval poslanec.

Ano 2011 zaznamenalo v předčasných volbách do dolní komory parlamentu výrazný úspěch. Břeclavsko zastupuje v poslanecké sněmovně valtický lékař Miloslav Janulík a představitelé hnutí se netají ambicemi na křesla v obecních zastupitelstvech. Voliči půjdou k urnám na podzim. „Domnívat se, že by nynější situace mohla mít politický dopad, je přehnané. Zatím k celé situaci nemáme žádné podrobnosti a policie to musí vyšetřit. Teprve potom nám řekne, co se vlastně stalo. Dnes bych spekuloval," dodal Faltýnek.

Agrotec patří na Hustopečsku k nejvýznamnějším zaměstnavatelům. „Jeho pozice je silná a divize zemědělské techniky je na vzestupu. Pro Hustopeče je to velmi důležitý zaměstnavatel," uvedl už v týdnu ředitel břeclavské pobočky Úřadu práce Lubomír Marko.