Do oficiálního provozu se ale břeclavský babybox dostane až osmnáctého prosince. „Trochu mě zaskočili regionální dárci – vstoupili do defenzívy. Hlavním dárcem je brněnský Petr Bečička a jeho společnost 100mega Distribution a internetový obchod www.digitor.cz. Velkým dárcem je město Břeclav. Nemáme žádné dotace od státu ani jiné příjmy. Zřizování babyboxů je závislé na šlechetnosti dárců," poznamenal zakladatel projektu Ludvík Hess, jehož práci nedávno ocenil také prezident Miloš Zeman.

Babybox bude poblíž hlavního vstupu do nemocničního areálu. Hess mimo jiné připomněl otřesný čin ženy z Dolních Dunajovic na Břeclavsku, kde policisté letos objevili ostatky tří novorozeňat. Zabila je jejich matka. Odborníci jsou však přesvědčení, že v tomto případě by jim život nezachránilo ani dřívější zřízení babyboxu.

Jihomoravský kraj je v počtu odložených dětí na významném místě. Ze 128 miminek odložených v České republice jich bylo v Jihomoravském kraji sedmnáct. Ve srovnání s dřívějším typem babyboxu získá Břeclav moderní zařízení. „Liší asi tak jako Škoda 105 od Superbu. Současný babybox je celý z antikora, otvírá i zavírá se zcela automaticky, je vybavený klimatizací a mnohonásobně jištěnou signalizací informující personál o technickém stavu a o vloženém děťátku," uvedl Hess.