Místostarosta Břeclavi Zdeněk Urban doufá, že umístění babyboxu ve městě už nic neohrozí. „Vedení radnice se vyslovilo pro něj. Musíme ještě dořešit otázku peněz, nemocnice patří kraji," připomněl Urban s tím, že má v pátek schůzku s krajským radním pro zdravotnictví Markem Šlapalem.

Ředitelka břeclavské nemocnice Janka Bambasová se dosud babyboxu bránila, ve čtvrtek odpoledne ale v nemocnici přivítala jejich zakladatele Hesse. „Musíme vyřešit, kde bude babybox umístěný. Nechám to na našich technicích, aby vybrali vhodné místo," řekla Bambasová.

Vlevo od vchodu

Po letech odmítání je dohoda v Břeclavi na spadnutí. A to v roce desátého výročí od založení prvního babyboxu v republice. „Situace se tady obrátila patrně i na základě tlaku veřejnosti v souvislosti s dvěma případy nálezů mrtvých novorozeňat," myslí si Hess se zmínkou o otřesných tragédiích z Dolních Dunajovic a Vlasatic.

Břeclavští sociální demokraté nicméně protlačili zřízení babyboxu do programového prohlášení vedení radnice ještě před dolnodunajovickou událostí.

Hess byl ve čtvrtek spokojený, do Břeclavi přijel přímo z otevírání nového babyboxu ve Znojmě, už čtyřiašedesátého v republice. „Tam trvaly snahy zřídit babybox ještě déle než v Břeclavi," podotkl muž.

Vlevo od vchodu do břeclavské nemocnice u transfúzního oddělení. To je pravděpodobné místo, kde budou moci matky anonymně odložit své novorozené dítě. „Důležité je, aby babybox našly. Potřebujeme jen díru do zdi vně nemocnice. Dovnitř by ženy nepřišly. Technický problém to není," míní Hess.

Podle něj jsou náklady na zhotovení babyboxu čtvrt milionu korun. „Už začneme shánět dárce. Uvidíme, zda přispěje i město. Kraj tak dosud neučinil nikdy. Návrh smlouvy zní, že babybox bude předaný nemocnici dnem jeho zprovoznění. Náklady na provoz jsou pak minimální," tvrdí Hess.

Při jednání padl i první termín. Urban by rád babybox otevřel prvního června, tedy na den přesně k výročí toho úplně prvního v Praze.

Hess nabídl Břeclavi speciální schránku již několikrát. Až do teď marně. Babybox v Hodoníně dosud nikdo nevyužil. Funguje tam od roku 2010, instalaci zaplatilo město. Téma je od počátku předmětem etických sporů.