„Je to už zavedený název, navíc lehce zapamatovatelný. Každý to zná. Bylo by nesmysl ho měnit, když je jeden rok pěkně,“ smál se jeden z organizátorů motosrazu Milan Rozsypal, který přiznal, že se vždycky najde někdo, kdo se ho na netradiční název zeptá.

„Pokaždé někomu vysvětluji, že poprvé to byly velké, společné narozeniny několika motorkářů. Tenkrát bylo strašně moc bahna, takže někdo vymyslel název Bahenní párty. A dalšího napadlo udělat z toho tradiční setkání motorkářů,“ ohlížel se zpátky.

Kostický motokaskadér spolu s dalšími „šílenci na dvou kolech“ i letos svým vystoupením zpestřil společnou vyjížďku směrem na Hodonín. Po sobotním poledni na ni z Kostic vyrazilo na dvě stě motorek. „Na tento sraz je to asi maximum, víc už bychom kapacitně nezvládli. Letos je to i díky počasí každopádně jeden z nejvydařenějších srazů v Kosticích,“ pochvaloval si Rozsypal, kterému se líbí takřka rodinná atmosféra takzvané Bahenky.

Motorkáři si areál rybářské chaty za kostickým fotbalovým hřištěm pronajali od obce a postupně se jej snaží zvelebovat. I tentokrát nabídli návštěvníkům dva večery s rockovými kapelami, tradiční motorkářské soutěže a letos také improvizovaný ba­zén.

Velký zájem poutaly i výkony odvážlivců v sedle speciálně upraveného motocyklu, takzvané motocentrifugy. Motorka, která má například spojku na opačné straně, byla napevno připevněná ke středové tyči a vykrajovala tak stále stejná, bláznivá kolečka. Úkolem soutěžících bylo co nejrychleji objet pět kol a přitom se udržet v sedle.

Divácky velmi oblíbený je i sobotní demoliční závod starých aut, na jehož start se letos postavilo rekordních patnáct „plecháčů“. „Pokud vím, podobný závod se jede jen na jednom motosrazu, a to u Prahy,“ potvrdil ojedinělost takzvaného Crash Cars Rozsypal. Vítězem kostického klání se stal podruhé za sebou Štěpán Hřebačka z Týnce.