„Spolek vznikl na zájezdu do Řecka. Byla to jak shoda náhod, tak i touha ukázat mužům, že také něco víme jako vinařky. Se Spolkem moravských vinařů jsme byli v roce 2002 na zájezdu za vínem. Bylo tam hodně žen vinařek, takže jsme se domluvily, že by mohl nějaký spolek vzniknout,“ vzpomíná prezidentka Bakchantek Vladimíra Seidlová.

Název je odvozený od boha vína Bakcha. „Bakchantky byly jeho společnice. Je pravda, že jsme mohly vybrat jiný název. Nechci říct, že by nebyl vhodný, ale nevystihuje nás přesně,“ dodává.

Ve spolku jsou převážně vinařky z jihu Moravy. Ale dvě jsou také z Čech. „Omezený počet členek vychází ze stanov. Není to proto, že bychom další ženy nechtěly přibírat, ale spíše je problém, že když chceme jít za nějakým vinařem, je nás někdy už moc. Každá z nás má právo si přivézt hosta,“ prozrazuje s tím, že cílem spolku je hlavně vzdělávání.

„Chceme se samy vzdělávat ve vinařství. Patří k tomu i gastronomie. Chceme ale předávat i zkušenosti dalším. Už několik let se podílíme na spolupořádání Festivalu otevřených sklepů s Nadací Partnerství. Připravujeme pořad Ženy a víno. Velký úspěch pro nás byla kuchařka moravských vinařek, která byla rozebraná velice rychle,“ představuje činnost.

Před dvěma lety dokonce Bakchantky uspořádaly Mezinárodní sympozium vinařek na mikulovském zámku.

Trnitá cesta

Co se týče mužů vinařů, ti už je také začali vnímat jako sobě rovné. „Ze začátku to byla trochu trnitá cesta, ale teď už se na nás dívají jinak. Přece jen už i ve světě jsou takovéto spolky. Vždycky se říkalo, že žena patří do vinohradu a chlap do sklepa. Ženy jsou na tom i co se týče degustace určitě srovnatelně,“ zamýšlí se.

Jihomoravské Bakchantky jsou navíc podle Seidlové jediný takový spolek v České republice. „V Evropě ale už také takovou tradici ženy založily. I tak jsou to ale většinou mnohem menší uskupení a kontakty máme spíše s jednotlivci,“ připomíná, že český spolek je přece jen v něčem výjimečný a jedinečný.

Do budoucna chtějí Bakchantky dále podporovat osvětu, propagaci a sebevzdělávání ve vinařství a vinohradnictví. Chtějí také navázat nové kontakty se ženami vinařkami, podporovat a udržovat tradice a hlavně je předávat dalším generacím, které projeví zájem. Především se však chtějí nadále scházet.