Jsou mezi nimi majitelky vinoték, sommeliérky, sklepmistryně i ženy, které pracují v laboratořích nebo vedou hospodářství.
„Nápad založit Bakchantky vznikl spontánně na odborném vinařském zájezdu v Řecku. Už dva roky jsme ale oficiálně zapsaným spolkem. Stanovily jsme si proto vyšší cíle než jen setkávání spojené s návštěvou vinařství. Své znalosti si vyměňujeme s odborníky,“ vysvětluje jejich tisková mluvčí Eva Kloudová.
Bakchantky se pravidelně setkávají každého čtvrt roku u jedné ze svých pětadvaceti členek. Setkání využijí vždy k návštěvě místních vinařů i k prohlídce vinohradu. Při té příležitosti s sebou přivážejí víno, které si ukládají do archivu u jedné z Bakchantek. Právě tato milá hostitelská povinnost připadla na paní Hedu Osičkovou z Velkých Bílovic.

Reakce mužů vinařů na jejich spolek jsou různé. „Ze začátku se na nás dívali skrz prsty. Když ale pochopili, že toho o víně víme opravdu hodně, jejich reakce se změnila. Někteří nás předtím dokonce považovali za spolek rozjařených milovnic vína,“ usmívá se jejich prezidentka Vladimíra Seidlová. Podle ní nejsou Bakchantky feministickým spolkem. „Je nutné dodat, že vinařky jsou často spolumajitelkami vinařství, kde víno vyrábějí spolu se svými muži,“ doplňuje.

Bakchantky chystají několik velkých projektů. „Navázaly jsme kontakty s vinařkami na Slovensku, v Rakousku, Maďarsku i Německu. V budoucnu bychom rády uskutečnily mezinárodní setkání vinařek,“ prozrazuje mluvčí. Dalším plánem je kuchařka. „Půjde samozřejmě o recepty našich členek. Budou v ní zastoupena jídla, která se na víně vaří, i doporučení, které z vín se hodí ke kterému jídlu,“ shrnuje Kloudová.

K tématu