Na upozornění vedoucího správy Chráněné krajinné oblasti Pálava Jiřího Matušky a obyvatel Klentnice, k níž vítr balónky zanesl, je pořadatelé vysbírali. Některé z lucerniček se údajně i samy rozložily.

„Zajímalo mě, jak to s balónky vypadá v oblasti, kde jich nejvíce spadlo. Jela jsem se tam tedy v úterý podívat k vinohradům vedoucím z Mikulova na Klentnici. Protože tam žádné balónky nebyly, tak předpokládám, že se rozložily tak, jak uváděli výrobci. Podle těch je deset dní dostačující dobou, aby se rozpadly,“ sdělila ve středu ředitelka Mikulovské rozvojové, která pokus o rekord spolupořádala, Markéta Sojková.

Usoudila tak podle toho, že balónky vysbírali ze všech míst právě kromě vinohradů.Její slova o tom, že oblast už je od pestrobarevných papírových lucerniček vyčištěná, potvrzuje také Matuška.

„Většinu balónků zřejmě pořadatelé odklidili. Nevím však nic víc, nikdo mi nic nesdělil. Hlavní je, že jsou lucerničky pryč. Pro mě je to tedy vyřešená věc,“ utvrdil vedoucí správy chráněné krajinné oblasti.Jak podotkl, do budoucna by uvítal, kdyby ochránci přírody o pořádání podobné akce věděli dopředu.

„Mohli bychom pak vést diskuzi o tom, k jakým následkům vypouštění papírových lucerniček může vést. Pokud by se nepořádek měl opakovat každý rok, tak by to bylo hloupé,“ nechal se slyšet s tím, že v některých státech světa je snad dokonce jejich vypouštění na oblohu zakázané.

„Nepořádek po pokusu o rekord byl minimálně několik dní. Nevypadalo to zrovna dobře. Navíc bylo tehdy zrovna období dušiček a sjelo se sem hodně turistů,“ vytkl pořadatelům Matuška.

Podobný názor jako on sdílí také klentnický starosta Roman Koprivňanský. Právě na území katastru Klentnice dopadlo nejvíce pestrobarevných balónků štěstí.„Po několika urgencích z naší strany a ze strany pana Matušky to pořadatelé odklidili. Netroufám si říct, jestli se balónky rozhložili nebo ne, ale každopádně ze dne na den byly pryč,“ řekl Koprivňanský, jenž si pozemky obce objel.

„Kontroloval jsem uklizenost po cestě z Mikulova do Klentnice. Přímo do vinohradů jsem ale nešel. Z našich pozemků balónky zmizely. Sem tam samozřejmě nějaký kus vidět byl, ale vesměs to bylo v pořádku,“ byl rád starosta.

Ten také dodal, že by uvítal, kdyby pořadatelé odklidili nepořádek hned po akci. „Nelíbilo se mi, že se lucerničky válely čtyři dny na polích,“ pokáral.Obvinění, že by pořadatelé nezačali nepořádek vůbec odklízet, však Sojková odmítá.

„Hned po akci jsme začali uklízet na upozornění jeskyňářů. Neříkám, že lezli po stromech, ale to, co bylo na zemi, sebrali. A Roman Kopřiva, který s nápadem na rekord přišel, odklízel hned týden na to v Klentnici,“ připomněla ředitelka.