VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Baloun bral v Paříži devět medailí

Velké Pavlovice - Velkopavlovický vinař dělá víno po svém. Na prestižní mezinárodní soutěži vín ve Franii šokoval svět.

12.3.2008
SDÍLEJ:

Vinař Baloun reprezentoval svá vína ve Francii.Foto: Deník/ Michal Šupálek

Takový úspěch v hlavním městě vína nabité konkurenci několika tisíc vín z celého světa nečekal asi nikdo. Ani sám Radomil Baloun. Osmačtyřicetiletý vinař z Velkých Pavlovic získal na jedné z nejvýznamnějších mezinárodních soutěží vín Vinalies Internationales v Paříži devět medailí. Za svůj pozdněsběrový Sauvignon z loňského roku bral dokonce zlato.

Jak moc vás úspěch na uznávané světové soutěži překvapil?

Hodně. Vzorky jsem musel odevzdávat už v lednu, takže vína byla ještě hodně mladá, neustálená. Než jsem je poslal do Paříže, musel jsem je téměř znásilnit. Při jejich ochutnávání asi tři týdny před výstavou jsem zjistil, že jsou sice chuťově pěkná, ale opět začala trochu žít. A to vínu při hodnocení ubližuje. O to příjemnějším překvapením pro mě bylo tolik medailí.

Se kterými víny jste ve Francii zabodoval?

Kromě zlatého Sauvignonu jsem dostal osm stříbrných medailí. Všechny za loňská vína. Mezinárodní porota ocenila kabinetní Veltlínské zelené, pozdněsběrový Ryzlink rýnský, Rulandské šedé a Ryzlink vlašský. Dále Tramín červený bobulový výběr a Hibernal, výběr z hroznů. Nejvíc mě ale potěšilo první pařížské stříbro dvou růžových vín – pozdněsběrového Zweigeltrebe a Cabernetu Moravia.

Znamená to, že jste na výstavě s Eiffelovkou ve znaku nebyl poprvé?

V Paříži jsem vystavoval už poněkolikáté. Za Sauvignon už jsem dokonce jednou bral zlato. Byl ale z jiné lokality, konkrétně z Velkých Pavlovic. Ten loňský pocházel z mladých mikulovských vinohradů. Už jsem si trochu zvykl vozit z Paříže i několik stříbrných medailí, ale takový úspěch jako letos se mi ještě nepodařil. Nevyšla jen červená vína, na ta bylo asi ještě hodně brzy.

Medailí ale na Moravu putovalo více. Naznačuje to, že moravská vína mohou konkurovat světu?

Každé víno vyrobené z hroznů, které jsou schopné dozrát na dostatečnou cukernatost, má šanci být ve světě šampionem. Záleží na vinaři, kam to víno dostane. A zda se jeho názor shoduje s pojetím dané země či oblasti.

Stejné víno tedy může být v různých zemích hodnoceno různě?

Ano. Mou snahou je vyrobit víno tak, aby bylo co nejpříjemnější na dlouhé pití. Nedělám vína tenká ve stylu maximálního zaujetí ve vůni na úkor plnosti chuti. To je podle mého názoru móda. Taková vína jsou na tuzemských degustacích mnohem lépe hodnocená. Já ale spíše preferuji vyvážená vína s dostatkem vůně i plnosti chuti.

K tomu je potřeba víno dovést. To je, myslíte, i důvod, proč se na výstavách v České republice příliš neprosazujete?

Určitě. Mám prostě trochu jiný názor na to, jak má víno vypadat. Nechci dělat vína na kyselinách s dominantní vůní. Moje vína proto většinou degustátory na Moravě tolik nezaujmou. Je zřejmé, že se ještě s několika vinaři rozcházíme s převládajícím náhledem. U nás je více zakořeněný rakousko-německý typ vína. Já spíše tíhnu k Francii.

Co to vůbec obnáší přihlásit vína na výstavu do Paříže?

Je to o sebedůvěře, ale i o penězích. Za jeden vzorek zaplatíte asi čtyři tisíce korun. Plus doprava. Letos jsem přihlásil zhruba dvacet vín, tak si to spočítejte.

Proč jste na rozdíl od většiny ostatních vystavovatelů vsadil jen na vína z poslední sklizně?

To je jednoduché. Starší vzorky do světa posílat nechci, protože ta vína už většinou nemám. Hlavně u bílých vín se navíc snažím dostat víno půl roku po sklizni na chuťový vrchol, dát ho do láhve a nabídnout zákazníkovi. Dělám vše pro to, aby mělo dva až tři roky potenciál nejlepší chuti.

Pomůže takový úspěch, jaký jste zaznamenal počátkem března v Paříži, při prodeji oceněných vín?

Jistě, ale v první řadě je to o osobním uspokojení. A zjištění, jestli to dělám dobře, anebo jsem úplně vedle. Samozřejmě ale jde i o zákazníka. Pokud nemá vinařství stoletou tradici, pak to, že se na vínech objeví nálepky s oceněním z Paříže, má svoji váhu. Je to pro každého určité vodítko.

Bude to mít dopad i na cenu?

To ne, cenu stanovuji podle svého názoru na chuť daného vína. Nenechávám se při tom příliš ovlivnit tím, jestli má nebo nemá medaili.

Neuvažujete po devíti medailích o tom, že byste do Francie vyvážel část své produkce?

To ne, i když nějaká moje vína končí za hranicemi už i nyní. Na francouzský trh je ale problém se dostat. A ani není důvod. V České republice je ještě mnoho potencionálních zákazníků.

Máte v plánu i nějaké další zahraniční výstavy?

Ještě mě čeká Brusel, Londýn a také Monako, které je pro mě velmi zajímavé, protože tam hodnotí pouze ženy. A já zastávám názor, že mají mnohem lepší cit pro chuť než muži. To jsou tři velké výstavy, kam dávám víno každoročně a většinou sklidím i nějaký ten úspěch. A abych nezapomněl – v plánu je také Čína, kde jsem loni bral za Müller Thurgau stříbro.

A co doma?

Nikam se necpu. Vadí mně snad jen skupiny vyznavačů vína, které pořádají na internetu různá hodnocení a srovnávání. Až příliš často je v nich bohužel patrný laický přístup a neznalost.

Více:

Moravská a česká vína si z pařížské mezinárodní soutěže přivezla dvaadvacet medailí

Do francouzské metropole se na přelomu února a března sjeli znalci a milovníci vína ze všech koutů světa. Letos se zde již po čtrnácté konala jedna z nejvýznamnějších mezinárodních soutěží vín - Vinalies Internationales. Česká republika se umístila na vynikajícím šestém místě v počtu získaných medailí a porazila takové vinařské velmoci jako Austrálie, Nový Zéland, nebo Chile. Společnou účast vín z ČR zajišťovalo Národní vinařské centrum ve Valticích za podpory Vinařského fondu.


Z 3140 přihlášených vín ze 36 zemí bylo 46 z České republiky od šestnácti vinařských firem. Porotci z celého světa ocenili celkem 940 vín z toho 234 zlatou medailí a 706 stříbrnou medailí. Moravská vína z celkových dvaadvaceti medailí získala šest zlatých a šestnáct stříbrných.


„Z našich vín získaly cenný zlatý kov Vinné sklepy Valtice za Chardonnay, ledové víno 2005, Sonberk za Pálavu 2006, Tomáš Krist za Pálavu, výběr z bobulí 2005, Petr Skoupil za Rulandské šedé pozdní sběr 2006, Znovín Znojmo za Rulandské šedé ledové víno 2005 a Radomil Baloun za Sauvignon,“ komentuje ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra.

„Ke zlatým medailím si připsali Radomil Baloun také osm stříbrných medailí, Tomáš Krist a Sonberk dvě a Znovín Znojmo jednu stříbrnou medaili. Z dalších firem, které uspěly, vyhrál BOHEMIA SEKT stříbrnou medaili za svůj Bohemia sekt Prestige Brut 2004, Víno Mikulov za Tramín červený, výběr z hroznů 2006 a poslední šestnáctou stříbrnou medaili získala firma Čebav za Ryzlink rýnský pozdní sběr 2006,“ dodává Pavel Krška.

Světové renomé moravských a českých vín dokazuje nejeden úspěch v mezinárodních soutěžích nejen v pařížské Vinalies Internationales, ale třeba v italské Veroně, Bruselu, v Londýně nebo ve Vídni.


Zlato Sonberk, Pálava Bílé 2006 Sonberk a.s.
Zlato Pálava, Výběr z bobulí Bílé 2005 Tomáš Krist
Zlato Chardonnay, Ledové víno Bílé 2005 Vinné Sklepy Valtice
Zlato Rulandské šedé, pozdní sběr Bílé 2006 Petr Skoupil
Zlato Rulandské šedé, Ledové víno Bílé 2005 Znovín Znojmo, a. s.
Zlato Radomil Baloun, Sauvignon Bílé / Radomil Baloun
Stříbro Sonberk, Sauvignon Bílé 2006 Sonberk a.s.
Stříbro Chardonnay, Výběr z hroznů Bílé 2006 Tomáš Krist
Stříbro Ryzlink rýnský, Pozdní sběr Bílé 2006 Čebav, s. r. o.
Stříbro Aurelius, Výběr z bobulí Bílé 2006 Tomáš Krist
Stříbro Pálava, Výběr z bobulí Bílé 2006 Znovín Znojmo, a. s.
Stříbro Tramín červený, Výběr z hroznů Bílé 2006 Víno Mikulov, spol s. r. o.
Stříbro Sonberk, Ryzlink rýnský Bílé 2006 Sonberk a.s.
Stříbro Radomil Baloun, Tramín červený Bílé 2007 Radomil Baloun
Stříbro Radomil Baloun, Cabernet moravia Rosé 2007 Radomil Baloun
Stříbro Radomil Baloun, Ryzlink vlašský Bílé / Radomil Baloun
Stříbro Bohemia Sekt, Brut prestige Bílé 2004 BOHEMIA SEKT
Stříbro Radomil Baloun, Rulandské šedé Bílé / Radomil Baloun
Stříbro Radomil Baloun, Hibernal Bílé / Radomil Baloun
Stříbro Radomil Baloun, Ryzlink rýnský Bílé / Radomil Baloun
Stříbro Radomil Baloun, Veltlínské zelené kabinet Bílé / Radomil Baloun
Stříbro Radomil Baloun, Zweigeltrebe Rosé / Radomil Baloun

Autor: Michal Šupálek

12.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 12 200 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě MANIPULAČNÍ DĚLNÍK VE VÝROBĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: 13.3.2018 - pomocné práce při balení a skladování výrobků. I základní vzdělání, i bez praxe, fyzická zdatnost, bezúhonnost. Nepřetržitý provoz. KONTAKT: Redková Jana Ing., tel.: 606 727 217, e-mail: redkova@bosladna.cz, Místo výkonu práce: Ladná. Pracoviště: Bos, spol. s r.o., Růžová, č.p. 320, 691 46 Ladná. Informace: Jana Redková, +420 606 727 217.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 000 Kč

Prodavači smíšeného zboží PRODAVAČ/PRODAVAČKA - POKLADNÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 13.3.2018 - prodej na prodejně. I ZŠ, i absolventi, ochota k fyzické práci, směnnost se řídí rozpisem směn, po dobu 6 měs. práce na dobu určitou poté možnost na dobu neurčitou. Nástup do zaměstnání lze dohodnout i dříve. KONTAKT: Skácelová Lucie Bc., tel.: 519 500 958, e-mail: kariera@jednota.cz, Místo výkonu práce: Kostice. Pracoviště: Jednota, spotřební družstvo v mikulově - 1. prod. kostice, Trávníky, č.p. 420, 691 52 Kostice u Břeclavě. Informace: Lucie Skácelová, +420 519 500 958,kariera@jednota.cz.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 15 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních POKOJSKÁ. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 13.3.2018/Požadujeme flexibilitu, spolehlivost, schopnost práce v týmu. Zaměstnanecké výhody: personální strava, příjemné prostředí a kolektiv. Zaměstnavatele kontaktujte e-mailem: hana@marcincak.cz. Pracoviště: Travel wine, spol. s r.o. - provozovna hotel marcinčák, K Vápence, č.p. 69, 692 01 Mikulov na Moravě. Informace: Hana Marcinčáková, +420 736 489 350.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 17 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/KUCHAŘKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: 14.3.2018 - kuchař v zaběhlé restauraci, rauty, catering. Min. vyučen v oboru, vhodné i pro absolventy, zdravotní průkaz, samostatnost. Jednosměnný provoz s pružnou pracovní dobou. Možnost ubytování. KONTAKT: Nekula Vojtěch Ing., tel.: 608 574 370, e-mail: restaurace@onyxlednice.cz, Místo výkonu práce: Lednice. Pracoviště: Onyx lednice s.r.o. - provozovna restaurace onyx, Malinovského, č.p. 25, 691 44 Lednice na Moravě. Informace: Vojtěch Nekula, +420 608 574 370.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Fotbal na jihu Moravy: start nižších soutěží zmařilo počasí

Ilustrační foto.
8

Zdravotnictví hrozí kolaps. Podle děkanů lékařských fakult chybí peníze

Mikulovský zámek se v sobotu rozsvítí zeleně. Na počest svatého Patrika

Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ – Rytmy irské hudby v sobotu rozezní jihomoravské hospody a bary. Tmavé pivo a whiskey poteče proudem a celý svátek svatého Patrika bude doprovázet zelená barva.

Meteorologové varují před změnou počasí. Ochladí se, hrozí i náledí

Břeclavsko – Nadcházející víkend jarní nebude. Naopak. Skokové ochlazení ohlásili meteorologové i pro Břeclavsko.

Studentské protesty, Československé jaro 2018 a 126 km/h v obci: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 15. března 2018.

Znojmo chce lepší trať. Práce na opravách železnice pokračují u Mikulova

Jižní Morava – V Mikulově na Břeclavsku dělníci právě přebírají staveniště, aby se brzy pustili do další přestavby železniční trati. O podobných opravách v navazujícím úseku do Hrušovan a Znojma neustále vyjednávají politici. Představitelé Znojma hledají spojence. Pozvali proto náměstka hejtmana Romana Hanáka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT