Nyní se však rozhodl, že víno věnuje do dražby, kterou pořádá Jihomoravská komunitní nadace v Praze. Vyvolávací cena pokladu z Rakouska bude přesahovat sto tisíc korun.

„Před čtrnácti lety jsem přemýšlel, jaký dárek k narozeninám dám svému otci a bývalému prezidentovi Václavu Havlovi. Oba tehdy slavili šedesátiny a mě napadlo, že jim věnuji šedesát let staré víno. V republice jsem však žádné nesehnal, proto jsem se obrátil do Rakouska,“ vzpomíná úspěšný vinař, který k lahvím dostal také glejty s čísli šarží a lahví potvrzujících jejich pravost.

K vínům, z nichž každé stálo pouhých dva tisíce šilinků, se dostal náhodou. „V Rakousku tehdy zavíral svoje vinařství jeden starý pán, který už neměl dědice. No a spolu s ním chtěl prodat i tato archivní vína,“ popisuje muž, jenž kontakty s Hradem navázal už před lety jako příslušník hradní stráže.

„Bývalému prezidentovi jsem dal dvě láhve. Ten je spolu s rodinou a přáteli vypil. Otci jsem chtěl dát třetí. Zadržel mě však s tím, že je škoda takovou vzácnost vypít a ať si láhev raději ponechám. Když mě paní Zlata Maděřičová oslovila, zda bych do dražby nepřispěl lahví jako už mnohokrát předtím, rozhodl jsem se, že tam věnuji právě tuhle,“ usmívá se Baloun, jenž přiznává, že si za roky k láhvi z Rakouska vybudoval vztah.

„Stará vína jsou vždy zajímavá. Člověk se při jejich pití musí přenést do jiné doby. Většinou není jejich výjimečnost v podmanivosti chuti. Výjimečnost roste se stářím. Kdo víno vydraží, určitě ho bude mít jako relikvii,“ dumá nahlas odborník.

Peníze, za které se láhev vydraží, půjdou zpátky na jižní Moravu do projektů folklorního, sportovního nebo společenského charakteru.