Pod drobnohled kriminalistů se dostal bankomat v Mikulově. Podle informací Břeclavského deníku na zařízení Československé obchodní banky (ČSOB), které lze využít u obchodního domu Billa, někdo namontoval součástku, jež kopíruje elektronická data. Lidé tak po zasunutí karty mohli přijít o peníze, které mají na účtu.

Policisté upozorňují na zvýšenou opatrnost při výběru peněz. „V úterý jsme přijali oznámení od muže z Mikulova, kterému se zdál být bankomat upravený. Kriminalisté tak ihned vyrazili na místo a zařízení zkontrolovali. Poněvadž se jedná o závažnou trestnou činnost týkající se neoprávněného zásahu do provozu bankomatu, věnují případu zvýšenou pozornost," potvrdila břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Ta zároveň vyzvala, aby se lidé před začátkem transakce přesvědčili, zda nejsou na bankomatu nějaké konstrukční změny a zda se v bezprostřední blízkosti nejsou další osoby. V případě podezření, že je na bankomatu takzvané skimmovací zařízení, mají lidé ihned upozornit policisty.

Zpráva se v uplynulých dvou dnech rychle roznesla městem i okolím. „Přišlo to ke mě asi ze dvou míst. Shodou okolností tento bankomat používám, samozřejmě budu zase o něco obezřetnější. O podobných případech jsem už dříve slyšel, tady mě to ale přesto překvapilo. Raději jsem si zkontroloval účet, vše se zdá být v pořádku," reagoval na událost například Mikulovan Jiří Vrbka.

Případ ve středu potvrdila rovněž mluvčí ČSOB Pavla Hávová. Blíže jej ale odmítla komentovat. „Ano, o tomto případu, který popisujete, víme," podotkla jen.

Jak vlastně skimmovací zařízení funguje?

Skládá se z části, která načítají data z platební karty vložené do bankomatu a části, která umožňuje získat číselný PIN kód. Pouze získání obou těchto údajů umožní lidem, kteří z karty nezákonně kopírují údaje, následnou výrobu padělků karet a nelegální výběry z účtů v České republice i zahraničí.

„Míra zneužití našich karet se dlouhodobě drží na nízké úrovni. Blokace karet v řádu jednotek denně jsou pro každou banku standardní záležitostí. Například kvůli krádeži karty nebo riziku zneužití po nelegálním získání dat ke kartě," vzkázala Hávová.