„V Břeclavi stejně jako v minulých letech tibetskou vlajku na radnici vyvěsíme. Záštitu nad aktem drží místostarosta Luboš Krátký. Přítomní by měli být i studenti břeclavského gymnázia. Brzy bychom se měli dozvědět, o kolik studentů případně půjde," řekla včera Eliška Windová z břeclavské radnice.

Podobně se zachovají i v jiných městech. Vyslyší tak veřejnou výzvu občanského sdružení Lungta, jež obesílá vedení měst s žádostí, aby vlajky vyvěsily desátého března. Tedy na 54. výročí krvavě potlačeného povstání Tibeťanů proti čínské okupaci.

Míst, kde jsou symboly Tibetu vidět, každý rok přibývá. Loni se v České republice zapojilo na čtyři sta radnic.

„S vyvěšováním vlajky jsme začali teprve loni. Nějaký čas to trvalo, než jsme se k tomu dostali. Morální podporu ale chceme vyjádřit, i bez oficiálních okázalostí. V neděli tak bude vlajka viset opět," přislíbil starosta Hustopečí Luboš Kuchynka.

O víkendu zavlají barvy Tibetu i z mikulovské radnice, která tuto tradici drží na Břeclavsku nejdéle. Pozadu nezůstanou ani Pohořelice. „Na zasedání rada města rozhodla, že se do akce opět zapojíme. Emoce kolem toho žádné nebyly, ty už vyhasly. Panovaly, když to byla novinka," zavzpomínal první muž Pohořelic Josef Svoboda.

Podle něj je ale polemizování o poměrech daleko od nás složité. „Když u nás dáte svému dítěti pohlavek, bere se to jinak než v Americe nebo Skandinávii. Tam by vás hned hnali k soudu. Podobně je tomu asi s lidskými právy v Číně. Zatímco u nás by šlo o problém, tam to můžou vnímat jako běžnou věc," snažil se Svoboda odlehčit akt, který společnost stále provokuje.

Obchod je přednější

K nejčastějšímu argumentu pro zdrženlivost při oficiální podpoře Tibetu a odsouzení čínské okupace patří ten, že má Česká republika s Čínou obchodní vztahy. Mnozí se bojí, že se připojením k výzvě mohou ekonomické vazby se stále mocnější hospodářskou velmocí zhoršit. Přílišná opatrnost ve vyjádření názoru na věc však politiky opouští.

Narážkou na přeceňování dopadu vyvěšení vlajky reagoval i pohořelický starosta. „Uvidíme, jak se k vyvěšení tibetské vlajky v Pohořelicích Čína postaví," dodal žertem.

Vlajky s modrými a červenými pruhy, zasněženou horou, žlutým sluncem a dvojicí sněžných lvů se nevyvěšují pouze oficiálně. Vytištěné si je často lidé lepí do oken.

Symbolická akce v Břeclavi vyvolala před pěti lety protiakci. Na sídle tamní realitní kanceláře Slavia v centru města zavlál prapor Čínské lidové republiky.

„Na budově visela i loni. Nemám ale potřebu prezentovat své názory přes hlásné trouby. Je to má osobní záležitost a vlajku vyvěsím, když budu chtít já. Nikým jiným si do toho mluvit nenechám," vzkázal jednatel agentury Blažej Damborský.