Devět set čtyřiašedesát. Právě tolik dětí se narodilo v uplynulém roce v břeclavské porodnici. Nejméně za poslední čtyři roky. Přitom v roce 2009 se mohla jediná porodnice v okrese těšit z rekordu, když na svět přišlo tisíc dvanáct novorozenců. Jak se zdá, babyboom z posledních let je tak definitivně na ústupu.

„Z celkového počtu miminek v loňském roce bylo čtyři sta třiasedmdesát holčiček a čtyři sta jednadevadesát chlapců. Dokonce jsme u nás měli i čtyři porody dvojčat,“ pochlubila se mluvčí břeclavské porodnice Radomíra Schweitzerová.

Podle jejích informací v roce 2010 žádné novorozené dítě v nemocnici nezemřelo. „Jezdí k nám rodit i maminky ze sousedních okresů, ale také například ze Slovenska. Mívám během roku několik dotazů, za jakých podmínek k nám mohou přijet. Například se na porod v naší nemocnici ptal jeden Angličan, jehož manželka pocházela právě ze Slovenska. Podle mého je u nás péče lepší, i proto jsou ochotní si ji tady zaplatit,“ míní mluvčí s tím, že na doporučení kamarádek rodí v Břeclavi i maminky z Brna.

V Hustopečích vede Terezka

Matrika hustopečské radnice loni zapsala do evidence šedesát dětí. Z toho devětadvacet chlapců a jednatřicet dívek. „Nejčastější jméno pro dívku bylo Tereza a Barbora, pro chlapce Jakub a Tomáš. Rodiče ale vybírali i netradiční jména jako Oliver, Teodor, Jasmína nebo Mia,“ uvedla Simona Procházková ze správního odboru Městského úřadu v Hustopečích.

Ve Velkých Pavlovicích v uplynulém roce přivítalo do života malý uzlíček jednatřicet rodin. Narodilo se dvacet děvčat a jedenáct chlapců. „Rodiče svým dětem vybrali jména, která se jim líbila, jména různorodá, ale česká, bez zvláštních módních výstřelků. Holčičkám byla nejčastěji dána do vínku jména Adéla, Anna a Natálie, chlapcům vládl Jan,“ sdělila velkopavlovická matrikářka Dagmar Švástová.

Někteří rodiče však čím dál častěji sahají i po netradičních jménech. „U syna to bylo víceméně jasné, je to už čtvrtý Karel v řadě. Až do porodu jsme ale nevěděli, zda to bude kluk nebo holčička, takže jsme uvažovali i o jménu pro dceru a vůbec jsme se nebránili nějakému netradičnímu. Měla to být Lola,“ usmíval se tatínek pětiměsíčního kluka Karel Marciniszyn z Břeclavi.

I Petra Morávková, která čeká potomka letos, už má ve jménech jasno. „Původně jsme chtěli Simona, ale budeme mít Sebastiana. Vybírala jsem podle citu, co se mi líbilo. Také jsem ale hledala, co znamenají. Některá byla často ve spojení s Bohem a jeho opěvováním, tak jsem je zamítla, protože jsem ateista,“ prozradila výběr s tím, že netradičním jménům se nebránila.

„Sebastiana nakonec vybral přítel a mně se líbil. Je netradiční, hodí se krátkému příjmení a dá se použít i v cizině,“ dodala na vysvětlenou.

Počty narozených v břeclavské porodnici / rok dětí
2010 / 964
2009 / 1012
2008 / 987
2007 / 966