Bude z ní kongresové centrum s místnostmi pro pořádání sympozií, výstav a konferencí. „S opravami jsme začali v minulém roce, a pokud půjde vše rychle, je možné, že v příštím roce už centrum zprovozníme,“ uvedl ředitel brněnského památkového ústavu Petr Kroupa.
Dlouhá léta měl objekt v nájmu podnikatel, který jej ani nespravoval, ani nechtěl opustit. „Byl to Čechošvýcar, který se po revoluci vrátil do republiky a začal tu podnikat,“ uvedla starostka Valtic Terezie Lvová. Jeho pobyt v zámečku nakonec skončil soudním vystěhováním.
Od jistého restituenta si koupil také dům na valtickém náměstí přímo vedle městského úřadu. „Budova je ve špatném stavu, ale majitele je obtížné sehnat a domluvit se s ním na nějakém postupu,“ popsala peripetie s bývalým nájemníkem Belvederu starostka Lvová.
Ta je ráda, že památkářům se podařilo Belveder uvolnit a začít s rekonstrukcí. „Ve Valticích chybí zázemí pro kongresovou turistiku. Velký problém je například s ubytováním celého autobusu lidí,“ sdělila starostka.
Rychlost oprav závisí na dotacích
S budováním ubytovacích kapacit ale zatím památkáři nepočítají. „Jsme závislí na tom, kolik peněz dostáváme z fondu na záchranu architektonického dědictví. Letos to je milion tři sta tisíc, ale loni to bylo mnohem méně, a jak to bude do budoucna, zatím nevíme,“ vysvětlila Miluše Rumplová, která má investice v Belvederu na starosti.
Výhodou zámečku by mohlo být to, že je součástí Lednicko–valtického areálu zapsaném na seznamu světového dědictví Unesco. „Chceme se zabývat myšlenkou zavedení speciálního dotačního titulu pro památky Unesco,“ prozradil nedávno ministr kultury Václav Jehlička.
V pavilonu kdysi sedával Číňan
Vnitřní rekonstrukce jsou zatím podle Rumplové hotové v polovině místností. Venkovní fasáda je ještě opravami netknutá.
Do podoby z počátku devatenáctého století bude mít zřejmě Belveder ještě dlouho daleko. Podle dobového popisu byla prostřední místnost vybavená v čínském stylu. Uprostřed seděl Číňan kývající hlavou, nechyběly porcelánové lampióny či perletí vykládané židle.