V lednickém parku se dějí věci. Jeho správce Oto Bernad několikrát načapal rybáře, jak tudy projížděli na mopedech. V památkově chráněném území přitom nemohou jezdit ani kola.

„Mám i fotky, které dokazují, že někteří rybáři jezdí na ryby i na motorkách. Jak to potom vypadá, když zastavím skupinu Němců na kolech a vysvětluji jim, že je to zakázáno, a kolem projede rybář na mopedu,“ zlobí se Bernad.

„Stanovisko našeho výboru je, že rybáři nemohou takto devastovat park. Na členské schůzi je na to upozorňujeme, ale lidi jsou lidi, jak který si to přebere,“ uznal jednatel a hospodář místní organizace Moravského rybářského svazu v Lednici Lubomír Řehák.

Rybářům navíc zkomplikoval přístup k řece podél parku nově vybudovaný plot, který má odradit především ničitele vzácných stromů – bobra. „Třeba u podivínské cesty si někdo prostříhal v novém plotě díru. Nikoho jsem u toho nechytil, takže nemůžu říct, že je to právě rybář, ale komu jinému by to k něčemu bylo?“ ptá se Bernad, který viděl rozstříhaný plot i v jiných místech.

„Díry v plotě jsem neviděl. Údajně je na pár místech způsobila probíhající zvěř. Takového divočáka to nezastaví,“ poukázal Řehák.

Situace je o to složitější, že viníky je těžké dopadnout při činu. Správa parku nemá peníze na to, aby nechala park hlídat. „Není to tak jednoduché. Obecní policie tam nesmí zasahovat,“ uvedl Řehák.

Jeho slova potvrdil lednický starosta Libor Kabát. „Obecní policie může působit na veřejném prostranství, což nejsou jen pozemky obce. Právě tady je zlom. Ve veřejném prostranství jsou i parky. Lednický park je však národní kulturní památka,“ vysvětlil Kabát.

Podle lednického starosty je možné uvažovat o dohodě po ujištění, že bude vše v souladu se zákonem. „Lednický park zatím není určen jako veřejné prostranství. Jsme ochotni hledat řešení, pokud je tato záležitost při počtu lidí, kteří projdou v sezóně parkem, vůbec řešitelná,“ dodal Kabát.