„Díky tomu se vyřeší nevyhovující stav chodníků na obou stranách rušné ulice a úsek bude přizpůsobený i pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace," uvedla ve čtvrtek mluvčí břeclavské radnice Eliška Windová.

Město tak pokračuje v projektu Břeclav bez bariér.

A rozpočet na stavbu? Původní náklady byly podle mluvčí ve výši přes devět milionů korun. Díky výběrovému řízení ale došlo ke snížení ceny na polovinu. Částkou přes 2,8 milionu navíc městu pomůže dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

Loni Břeclavané přeměnili na bezbariérové patnáct přechodů pro chodce, čtyři místa pro přecházení na páteřní trase v centru města a zastávku u polikliniky.

„Díky dotaci se nám už před třemi lety podařilo takto upravit a zrekonstruovat lávku přes řeku Dyji u průmyslové školy a také zastávku v ulici Jana Palacha. Předláždili jsme i chodníky v ulici 17. listopadu," zavzpomínala ještě dál na již hotové projekty vedoucí břeclavského odboru rozvoje a správy Jana Šupová.

Bezbariérové chodníky jsou v oblibě nejen v Břeclavi.

Nový v délce 630 metrů dělají i ve Velkých Bílovicích na hlavní ulici Svárov. Celkem za 3,2 milionů korun. „Z větší poloviny pokryje náklady státní dotace," sdělila tamní starostka Marie Vlková. Chodník má být podle plánu hotový do konce listopadu.