„Na výzvu zareagovalo asi jen třicet lidí. Škoda. Udělali jsme pro to maximum. Ostatní to buď podceňují nebo spoléhají na to, že jim vinohrad postráží soused. Systém, který by se zavedl, mohl fungovat i v dalších letech," uvedl v úterý vinař František Bílek z Velkých Bílovic.

Nakonec se domluvilo pár jednotlivců a těm už myslivci hlídají několik desítek hektarů vinohradů. Od sedmi hodin ráno do sedmi večer.

Podle tamních vinařů je to nezbytné. Ohrožení úrody totiž znásobuje to, že plochy vinohradů v některých vinařských tratích kolem Velkých Bílovic doslova obklíčily lány porostů kukuřice.

„Z té se špačci v tuto dobu přemísťují do vinohradů. Nocují pak v rákosinách," vysvětlil odborník na opeřence, ornitolog Petr Macháček.

Rakvický vinař Miloš Michlovský se zatím obává spíše deštivého počasí. Přesto připustil, že hlídky ve vinicích nepodceňuje: „Kukuřice letos přeschla, bude posečená dřív. Špačci mohou víc řádit."

Podle vinaře Radomila Balouna z Velkých Pavlovic jich až sto tisíc již tradičně přebývá v palachu a mokřadech kolem potůčku Trkmanka mezi Velkými Pavlovicemi a Velkými Bílovicemi.

„Ráno se odtamtud hejna špačků rozletí posnídat do vinohradů. A to samé pokračuje přes den. Časté jsou nálety na naše vinohrady ve směru od Velkých Pavlovic na Bořetice. Od rána až do večera je musí hlídat jeden myslivec a další dva pracovníci s poplašnými pistolemi," řekl Baloun, který před špačky chrání třicet hektarů vinic.

Řídí se heslem, že je lepší zaplatit za jejich hlídání, než v mžiku přijít o úrodu a škody pak počítat až do statisíců.

Využívá také plynová děla a zvukovou imitaci dravců. „Děla jsou zapotřebí. Je to prevence. Je ale pravda, že nejúčinnější jsou svištící broky. Špačci se nemusí hned zabíjet. I když letí tisícihlavé hejno, stačí když myslivec vystřelí vedle něj. Udělá to svoje, špačci se leknou," podělil se o zkušenosti.

Někdy je to doslova „střílečka". Podle Balouna hlavně ke konci vinobraní. Hotař vystřílí i více než sto patronů za hodinu. „Špačci totiž krouží nad vinicemi dál a hledají bezpečné místo. Každý den. Vysílají i průzkumná hejna," doplnil.