U vchodu do Shopping centra stojí dva zelené stánky sdružení Pro Region. U nich postává hlouček lidí s horkým nápojem v ruce. Jednomu z kolemjdoucích právě nalil bývalý starosta Břeclavi Dymo Piškula svařák. Jak se však zdá, od koho dostal vonící dobrotu, muž ani nevnímá.

„Za prvé je mi zima a hlavně se jdu podívat na ohňostroj. Nebyl to vůbec můj záměr, dát si svařák právě u tohoto stánku,“ svěřuje se překvapený Zdeněk Černý z Břeclavi.

Exstarostův svařák rozlévají spolu s Piškulou rovněž opoziční zastupitelé Zbyněk Chlumecký a Pavel Dominik. Horkou dobrotu od nich dostává také mladík Petr Berka. „Šel jsem kolem a zastavil jsem se u tohoto stánku. Svařák je dobrý. Pokud budu mít možnost, ochutnám i ten starostův,“ usmívá se.

Konkurence stojí na blízké pěší zóně. Stačí přejít silnici. Pár metrů od pódia, kde děti zpívají koledy, se v jednom z dřevěných stánků ohání první muž Břeclavi Oldřich Ryšavý. Ve frontě čeká několik lidí. Starosta s úsměvem nabízí kelímek prvnímu zájemci. Ten na oplátku přispívá drobnými do přichystané kasičky. Výtěžek poputuje obecně prospěšné společnosti Remedia.

Ani zde však většina lidí souboj „svařáků” příliš nekomentuje. „Chceme přispět hlavně na charitu a zahřát se. Druhého stánku jsme si ani nevšimli,“ přiznává například Karel Šebesta z Břeclavi, jenž svařák pořídil manželce.

VERONIKA SCHALLENBERGEROVÁ