Například Suverenita – Blok Jany Bobošíkové – změna pro jižní Moravu. „Asi jsme na Břeclavsku neměli nikoho vhodného. V regionu ale jinak své příznivce máme. Okresní organizace tady ovšem zatím založená není. Je to otázka času," uvedl první místopředseda krajské organizace Suverenity Libor Matouš.

Okresní organizace podle jeho slov neexistuje třeba ani na Blanensku. „Tam už je ale na vznik okresní organizace vše připravené. A podobný scénář chystáme i na Břeclavsku," nastínil Matouš.

Jména z Blanenska ovšem na jihomoravské kandidátce Suverenity – na rozdíl od Břeclavska – figurují.

Nikdo z břeclavského regionu nepůjde do volebního boje ani za stranu Volte Pravý Blok, která usiluje o hlasy voličů s názvem čítajícím celkem 224 slov. Uskupení spojené se jménem signatáře Charty 77 Petra Cibulky znovu využívá dlouhý název strany k prezentaci svého volebního programu.

Zejména lidé z Brna a blízkého okolí utvořily další kandidátku nazvanou Folklor i Společnost. Tradiční folklorní oblasti jižní Moravy na ní mají paradoxně jen minimální personální zastoupení.

Bez jediné tváře z Břeclavska zůstala také pouze šestičlenná jihomoravská kandidátka Republikánské strany Čech, Moravy a Slezska.

Podobně je na tom i Dělnická strana sociální spravedlnosti. „Proč na naší kandidátce není nikdo z Břeclavska? To je jednoduché, v tomto regionu zatím nemáme vytvořenou stranickou strukturu. Příznivce tu sice máme, ale ne každý chce hned vstupovat do strany," konstatovala místopředsedkyně kontroverzní DSSS Simona Skoumalová, která je také jihomoravským volebním lídrem strany.

Nikdo z Břeclavska nekandiduje na jižní Moravě ani za Českou pirátskou stranu.

Kandidátky bez jmen z regionu

7 Volte Pravý Blok

13 Folklor i Společnost

44 Suverenita – Blok Jany Bobošíkové – změna pro jižní Moravu

65 Republikánská strana Čech, Moravy a Slezska

80 Dělnická strana sociální spravedlnosti

93 Česká pirátská strana