Rezignace a zoufalství se zračilo v očích Terezy Smočkové, jedné z obyvatelek osady Boří dvůr nedaleko Valtic, když se dozvěděla, že jim v problému s dodávkou vody nepomůže ani další oslovená instituce. Po vedení Valtic a Vodovodů a kanalizací Břeclav dává ruce pryč i Státní pozemkový úřad, jehož byty si někteří místní pronajímají.

„Asi nám nezbude nic jiného, než sehnat peníze prostřednictvím dobročinné sbírky,“ povzdechla si žena.

Jak Deník před pár dny informoval, asi dvacítka obyvatel lokality řeší potíže s dodávkou pitné vody zhruba od ledna letošního roku. Vodu tam přivádí potrubí z bývalého Státního statku Valtice. Nynější majitel Zdeněk Kupský však pohrozil, že kohoutek uzavře. Důvodem jsou vysoké účty za vodu, které musí splácet. Navíc tvrdí, že někteří lidé jsou připojení na černo.

Obyvatelé Bořího dvora nad Valticemi řeší problémy s dodávkou pitné vody.
Bojíme se, že budeme bez vody, trápí obyvatele Bořího dvora u Valtic

Lidé z Bořího dvora se obrátili s prosbou o pomoc jak na město Valtice, k němuž patří, tak i společnost Vodovody a kanalizace Břeclav. Ovšem bez úspěchu. Obě instituce vzkázaly, že řešení problému není v jejich kompetenci.

Podobně se nyní vyjádřil i Státní pozemkový úřad, v jehož bytech někteří z obyvatel osady bydlí. Mluvčí Petra Kazdová Deníku sdělila, že veškeré pozemky včetně potrubí i vodárny patří společnosti Viva Valtice, jejímž majitelem je právě Zdeněk Kupský.

„Vzniklá situace je nám známá, neboť distributor pitné vody, a zároveň vlastník vodovodního řádu, kterým je společnost Viva Valtice, oznámil, že není schopen dále vodu dodávat z důvodu katastrofálního stavu vodovodního řádu, který vodu na Boří dvůr přivádí. Ve vyjádření přesně citujeme provozovatele,“ uvedla mluvčí.

„Vzniklá situace je nám známá, neboť distributor pitné vody, a zároveň vlastník vodovodního řádu, kterým je společnost Viva Valtice, oznámil, že není schopen dále vodu dodávat z důvodu katastrofálního stavu vodovodního řádu, který vodu na Boří dvůr přivádí. Ve vyjádření přesně citujeme provozovatele.“ 

Podotkla, že situaci tedy neřeší jen rozdělení vody v rámci Bořího dvora a okolních nemovitostí, které nejsou ve vlastnictví Státního pozemkového úřadu, ale že je potřeba řešit i přívod vody z Valtic k celému areálu. „Pitná voda pro lokalitu Boří dvůr je dodávána vodárnou umístěnou na pozemku společnosti Viva Valtice,“ sdělila mluvčí s tím, že i původní objekt vodárny má díky žádosti o dodatečnou privatizaci v majetku Kupský. A to od roku 2012.

Siréna. Ilustrační foto.
Nový varovný systém v Břeclavi. Město investuje do prevence katastrof

Státní pozemkový úřad aktuálně v osadě pronajímá tři bytové jednotky. „Dodávky vody, elektřiny a podobně mají smluvně zajištěny sami nájemci. Tak tomu bylo vždy. Státní pozemkový úřad tyto dodávky nikdy v dané lokalitě nezajišťoval a nezajišťuje,“ poznamenala Kazdová.

Dodala, že jsou navíc byty ve vlastnictví státu, se kterými je pověřený hospodařit právě Státní pozemkový úřad, dlouhodobě zatíženy neukončenými soudními spory, což brání jejich odstátnění.

„Mě ohledně vody může jen překvapit, že by se začalo něco dít ze strany města nebo státu.“ 

Reakce Státního pozemkového úřadu Smočkovou nepřekvapila, ale rozhodně ji neuklidnila. „Mě ohledně vody může jen překvapit, že by se začalo něco dít ze strany města nebo státu,“ pokrčila rameny mladá máma jedenáctileté dcery.

Podnikatel Kupský redakci sdělil, že obyvatele lokality bez vody nenechá. „Platím nehorázně vysoké účty za vodu a řeším, co dál. Lidi bez vody nenechám, to jsem avizoval jak paní Smočkové, tak i městu a Státnímu pozemkovému úřadu. Udělám ale jediné opatření. Nastavím si vodoměr hned na začátku trasy, napíšu povolení k čerpání vody a nechám na nich, aby si s tím poradili,“ zareagoval.

Lidé, kteří na Bořím dvoře bydlí, se bojí, že budou platit vysoké částky za vodu, kterou ale reálně vůbec nespotřebují. „Rozpočítávat nic nebudu. Bez vody nebudou, ale budu chtít, aby mi spotřebu zaplatili. Pokud to neudělají, tak vodu zavřu. Je na nich, aby se společně domluvili. Vodoměry jsou tam totiž napojené různě nebo na černo,“ naznačil Kupský.