Do dneška nebyla bezpečnost dětí v sanitkách zajištěna úplně ideálně. „Nafukovací autosedačku Gumotex vyvinul primárně pro běžnou přepravu dětí v osobních automobilech. Zjistili jsme však, že bezpečnost dětí při převozu sanitními vozy není zatím legislativně a v podstatě ani prakticky řešena, proto jsme se rozhodli udělat první krok a napomoci bezpečnému převozu dětských pacientů,“ vysvětlila zástupkyně Gumotexu Lenka Beránková.

Krajští zdravotníci zkoušejí čtyřicet speciálních autosedaček. „Jejich obrovskou výhodou pro využití v sanitních vozech je jejich skladnost, která ale není na úkor bezpečnosti. Velmi lehkou manipulací je možné sedačku během krátké doby nafouknout a upnout nebo vyfouknout a sbalit do malého balíčku,“ poukázala mluvčí jihomoravských zdravotníků Barbora Zuchová.

Nafukovací autosedačka je určená pro děti od patnácti do šestatřiceti kilo. Její bezpečnost prověřily náročné testy. Gumotex zatím vyrobil asi tisíc autosedaček v modré a červené barvě. Podnik je hodlá dát i do běžného prodeje, jelikož už splňují stanovené předpisy.