Odevzdat knížky třeba v sobotu o půlnoci, a vyhnout se tak případným upomínkám za nedodržení termínu za pozdní vrácení. To je hlavní důvod, kvůli kterému si mnohé knihovny v republice začaly pořizovat takzvaný bibliobox. Tedy samoobslužný automat na vracení knih. I knihovnám ve městech na Břeclavsku se nápad s obdobou dětského babyboxu líbí. Až na cenu.

„Bibliobox stojí okolo dvou set tisíc korun. To je pro nás moc. Jeho pořízení je pro nás tedy zatím, bohužel, nereálné. Rozpočet nemáme tak vysoký, abychom si v současnosti mohli bibliobox dovolit,“ smutnil ředitel břeclavské městské knihovny Marek Uhlíř. „Pokud by jeho cena byla pod sto tisíc korun, tak bychom jej určitě chtěli. Netuším, proč je tak drahý a jak náročná je jeho výroba. Výhoda toho, že čtenáři mohou knížky vracet, kdykoliv se jim zachce, je ale nepopiratelná,“ má jasno.

Jak Uhlíř přiznal, také břeclavská knihovna má čas od času problémy se čtenáři, kteří knížky nechtějí nebo zapomenou vrátit. „Setkáváme se s tím, že se knížka ztratí, protože pro čtenáře má jakýsi význam a zkrátka ji chce mít doma. Máme ve fondu i takové knížky, které je těžké sehnat. Ale to je spíše ojedinělé. Kolik knížek za rok se nám nevrátí, však samozřejmě sledujeme,“ řekl ředitel břeclavské knihovny.

„Vím, že bibliobox mají například v Moravské zemské knihovně v Brně. Kvituji to, protože jde o další rozšíření služeb pro čtenáře,“ chválil.

Podobný názor má také knihovnice v mikulovské městské knihovně Ludmila Mičová. „Zatím jsme o biblioboxu neuvažovali. Myslím si ale, že nápad je to moc dobrý. Problémy s vracením knížek máme asi jako všichni. Najdou se lidé, kteří je nevracejí nebo vracet zapomínají, ale obvykle je z nich nějakým způsobem dostaneme,“ usmívala se Mičová. A starosta města Rostislav Koštial vzápětí přišel s další zajímavou myšlenkou.

„V rámci našeho malého města jsem nezaregistroval nějaké vážné problémy s nevracením knih. Tedy alespoň mě na to nikdo neupozorňoval. Napadlo mě ale, že spousta lidí má doma knihy, které nepotřebuje. Uvítal bych, kdyby bibliobox nebo něco jemu podobného sloužilo třeba i pro účely odevzdání knížek, o které čtenáři v domácí knihovně už nestojí. Někomu jinému by totiž ještě mohly udělat radost. To by mě oslovilo,“ zamyslel se starosta.

O tom, že se biblioboxy začínají rozšiřovat, vědí také v hustopečské knihovně. „Slyšeli jsme o nich a víme, že je některé knihovny mají. Na vracení knížek je to pro lidi rozhodně pohodlné. Nevýhoda je jen, že si je nemohou půjčit. My jsme zatím o pořízení biblioboxu neuvažovali,“ nechala se slyšet tamní knihovnice Jitka Horáková.

Biblioboxy se v České republice objevily už před třemi lety. Mezi prvními, které je začaly využívat, byly například knihovny v Karlových Varech a Plzni.