Mládež křepčící na hlasitou elektronickou hudbu by mohli nahradit folkloristé. „Objekt chceme nadále zachovat v majetku obce. Na zastupitelstvu už jsme lidem představili návrh studie, podle níž bychom tam poskytli našim spolkům a sdružením prostor pro jejich činnost. Takové zázemí jim chybí," vyjádřil se dolnodunajovický starosta Josef Hasník s tím, že diskuzi nad dalšími návrhy se nebrání.

V přízemí Bílé růže by mohl najít svou základnu klub důchodců, dřívější restauraci s výčepem již brzy nahradí kulečníkový klub. Ten v Dolních Dunajovicích nově zakládají. „Úprava stávajících volných prostor v přízemí bude vyžadovat pouze minimální náklady," potvrdil předseda kulečníkového klubu Vít Záboj.

Rozhodne dotace

Ten předpokládá, že celá rekonstrukce budovy se uskuteční v následujících dvou letech. Vše ale závisí hlavně na zisku dotace na opravy.

Podle starosty Hasníka se bez toho projekt vytvoření společenského a komunitního centra neobejde. „Budova je staticky v pořádku a zajištěná proti dešti. Nutná je ovšem rekonstrukce sítí, místnosti bývalé diskotéky jsou pak docela vybydlené," uvedl Hasník.

Starosta dále poznamenal, že o prodeji budovy představitelé obce zatím neuvažují. I kvůli špatným zkušenostem právě s provozem diskotéky.

Členěné prostory vybízí k vytvoření kluboven a zkušeben například pro dětský národopisný soubor Dunajek, krojovanou chasu, divadelníky či mužský a ženský sbor.

Historickou budovu Bílá růže v centru Dolních Dunajovic chtějí nově využít. V přízemí nahradí bývalý hostinec s výčepem kulečníkový klub. Bývalá diskotéka se nevyhne opravám.

Děti z Dunajku zatím zkouší zdarma v tělocvičně základní školy. „Pokud vznikne v Bílé růži zázemí pro spolky, i pro nás, budeme jen rádi. Potřebujeme místo pro kroje, vybavení a rekvizity. A určitě to ocení i další, třeba římská skupina Marcomania tam může mít uskladněnou výstroj a zbraně," uvažovala vedoucí Dunajku Marcela Kurucová.

A taneční sál v patře? „V případě sálu se nepředpokládá využití přímo k pořádání kulturních akcí, neboť zde nebude dostatečná kapacita sociálních zařízení a prostory nebudou splňovat ani další předpisy pro tyto akce," sdělil Hasník.

Právě chybějící sál s dostatečnou kapacitou ovšem Dolnodunajovické dlouhodobě trápí. Stařičký kinosál ani sál Domu Dr. Karla Rennera nejsou při větších společenských akcích vyhovující.

Bílá růže patří patrně k nejstarším budovám v obci. „V devatenáctém století se uskutečnila její přestavba, minimálně od té doby sloužila část objektu jako hospoda," tvrdí kronikář Josef Šuba. Po druhé světové válce se v prostorách konaly různé oslavy, hrálo se tam i divadlo.