Se sytě oranžovými „pouzdry" na skleničku přichází trojice mužů k vinnému sklepu Libora Böhma. Je patnáct minut po poledni, tedy pouze čtvrt hodiny po zahájení třetího ročníku Tour de Sklep v Popicích. K místům, která ukrývají bílé, červené a růžové poklady už pomalu míří davy lidí.

Trojice návštěvníků patří k prvním, kteří se v Böhmově sklepě objevují. „Pro nás je to spíše hobby záležitost. Akci moc nemedializujeme, protože ji chceme udržet v komorní atmosféře. Přesto k nám přijíždí lidé z Ostravy, Pardubic nebo dokonce Vídně," říká vinař.

Mezi návštěvníky je například Vlastimil Střelba z Prahy. Do obce se dostal se skupinkou přátel. Společně vyhlíží, do kterého sklepu zajdou nejdřív. „Otevřených sklepů jsme už zažili několik, v Popicích jsme ale poprvé. Přitom veltlíny a vlašáky z této oblasti považujeme za nejlepší," vypráví Střelba.

Tvrdí, že ho přilákalo na zimu netradičně teplé počasí. „Asi před dvěma lety jsme byli v Dobšicích, kde bylo minus dvanáct stupňů Celsia a sklo nám přimrzalo k rukám. Dneska to tak rozhodně nebude," pochvaluje si muž.

Právě on a jeho blízcí patří k lidem slyšícím na slovo komorní. „Není to jako Mikulov, Velké Bílovice nebo Pavlov na podzim. Pro nás je to plus. Chceme si s vinařem promluvit a není to jako jinde, kde jen obtížně natahuju ruku a nikdo mi nic neřekne," pokračuje Střelba.

Kromě příznivého počasí se pořadatelé mohou chlubit také rekordním počtem otevřených sklepů. Do akce se letos zapojilo čtrnáct vinařů. „Tour de Sklep zahajuje sezonu. Později už vinaři nemají tolik času, aby dva nebo tři dny něco chystali," upozorňuje organizátorka Miriam Sedláčková.

V poledne počítala s návštěvností okolo tří set lidí. A jen o pár minut později je jasné, že zástup hostů z různých koutů republiky bude její odhad atakovat. „Vešlo by se samozřejmě i více, ale zakládáme si na komorním charakteru. Není to tak, že by naběhla výprava, lokla vzorek a zase vyběhla. Ve stávajícím modelu chceme setrvat i nadále," slibuje Sedláčková.