Další díly seriálu Rozhovory se starosty najdete ZDE

Jen pár let zatím žije dvaatřicetiletý Tomáš Bílek ve Vrbici. V loňských komunálních volbách se mu ale podařilo uspět. Kandidoval za sdružení nezávislých jako lídr, ale sklouzl na třetí pozici. Přesto se nakonec stal starostou. Projektový manažer, který pochází z Ostravy, ví však o problémech obce dost. Po opravě podle něj nejvíce v volá občanská vybavenost, kostel svatého Jiljí a silnice.

V zastupitelstvu Vrbice jste zasedl poprvé. Proč jste se pustil do politiky?
Politika v dimenzích obce o jedenácti stech obyvatelích je příliš silné slovo. Trvalé bydliště ve Vrbici mám od roku 2005 a Vrbice mne od začátku učarovala. Sám jsem podezřívaný přáteli, že jsem si nejdřív vybral místo, kde chci strávit zbytek života a poté až životní partnerku. Ve skutečnosti to bylo naopak . Hlavní impuls mé kandidatury byl fakt, že obec Vrbice z pohledu investic a dotačních titulů spíše stagnovala.

Šel jste do voleb s tím, že budete usilovat o křeslo starosty?
Při sestavování samotné kandidátky byly naše záměry obsazení postu starosty trochu jiné. V průběhu formování předvolebního programu však došlo ke změně a já jsem byl postavený před tuto otázku. Mé osobní rozhodování bylo hodně složité, mimo jiné z důvodu lukrativní pracovní pozice mého předchozího zaměstnání. Podle mého názoru by funkci starosty neměli vykonávat lidé z důvodů lepších příjmů, než doposud měli.

V zastupitelstvu má vaše sdružení jasnou převahu. Vytvořili jste přesto koalici, nebo je proti vám i opozice?
Jsem rád, že po volbách nikdo původ kandidátky neřeší. Slova jako koalice či opozice ve Vrbici neuslyšíte. Vždy je před námi samotný problém, který je nutno vyřešit a rozhodnout. Třenice politiků ve sněmovně, kdy samotní politici nejdou po jádru věci, mi přijdou směšné.

Jaké máte vztahy s bývalým starostou? Necháte si od něj poradit?
Tato otázka by měla být položená spíše bývalému panu starostovi. V konkrétních dotazech týkajících se otázek minulosti obce se na něj obracím a musím říct, že je ke mně vždy vstřícný.

Co chcete dělat jinak než váš předchůdce?
Svoji pracovní kapacitu se snažím rozdělit do tří částí. První je optimalizace procesů a nákladů z dlouhodobého hlediska, druhá je vypracovávání projektů s podílem dotací, třetí je zachování a rozvoj kultury, tradic a historických hodnot. Bohužel jsem musel vykonat už i nepopulární kroky. S lidmi, kteří nefungovali, jak by měli, jsem se musel rozloučit.

Co v současné době nejvíce trápí Vrbici?
Většina objektů občanské vybavenosti ve Vrbici byla postavená v šedesátých a sedmdesátých letech v rámci akce „Z“. Opravy byly v minulosti prováděné nekoncepčně. A tomu odpovídá stávající stav objektů. Bohužel ve špatném stavu je i dominanta obce – kostel svatého Jiljí. Po opravě volají také místní silnice. Svou pozornost si zaslouží i ozelenění obce. Jak asi vidíte, záběr je hodně široký, z tohoto důvodu vytváříme dlouhodobý plán rozvoje obce, který je jinde samozřejmostí, nicméně ve Vrbici také chyběl.

Máte už vytvořený plán, do čeho chcete v nejbližší době v obci investovat?
V roce 2011 nás čeká oprava elektroinstalace Základní školy Vrbice, rekonstrukce kuchyně naší mateřské školy a budeme muset také pomoci farnosti s opravou kostela svatého Jiljí. Usilujeme i o vybudování dětského hřiště. Momentálně bychom potřebovali, aby den měl minimálně osmačtyřicet hodin.

Čeho se jako starosta v novém křesle nejvíce obáváte?
Vzhledem k tomu, že jsem doposud působil v komerční sféře, začínám zjišťovat, že to, co je v businessu samozřejmost či drobný problém, je ve státní sféře „poněkud komplikovanější“. Obávám se zejména dodržování stanovených postupů. V dnešní době než něco udělám, strávím spoustu času zjišťováním, zda–li vůbec postupuji správně. Mám také obavy, že z hlediska dotací budeme vyzobávat drobty, klíčové roky jsme bohužel ve Vrbici zaspali. Dobrý pocit mám z nově vytvořeného pracovního týmu na obecním úřadu. Pro naše plány je důležité, aby všichni veslovali stejným směrem pro dobro naší krásné Vrbice.