Pět nových klientů přivítal mikulovský Dětský denní stacionář v Mikulově, který provozuje občanské sdružení Biliculum. Právě totiž dokončilo první etapu rekonstrukce budovy na ulici Růžová.

„V první fázi jsme přijali pět dalších dětí s kombinovanými vadami, takže už jich tady máme dvacet. Máme sice ještě místo pro tři děti, ale zatím tuto kapacitu nenaplníme kvůli další rekonstrukci, se kterou začneme v dubnu,“ uvedl ředitel Bilicula Petr Malásek.

Druhou fázi přestavby budovy mají pracovníci završit na konci letošního roku. „Chceme vyčlenit některé místnosti na denní centrum pro osoby se zdravotním postižením. Zrekonstruujeme také suterén, kdde vznikne rehabilitační centrum s vodoléčbou. Budou tam dva rehabilitační pracovníci a jeden právě na vodoléčbu,“ popisoval Malásek.

Suterén také nabídne novinku – velkou multifunkční vanu za půl milionu korun. „Postavíme také výtah, který propojí všechna čtyři patra,“ sdělil ředitel.

Ve třetí etapě chce od začátku příštího roku Biliculum upravit půdní prostory. V nich má vzniknout domov pro osoby se zdravotním postižením s pěti pokojíky, ve kterých budou klienti bydlet po celý rok. „Počítáme také s odlehčovací a asistenční službou. Tam mohou rodiče umístit své postižené dítě, když například pojedou na dovolenou,“ doplnil Malásek.

Denní stacionář za dobu svého působení zvyšoval počet svých obyvatel z osmi na dvanáct a nyní na patnáct dětí s kombinovanými vadami nebo autismem. „Kromě jiného mají k dispozici kouzelnou místnost, která pomáhá rozvíjet jejich senzomotoriku. Jsu tam různé stimulnty jako barvy, světla, zvuky, hmatové stěny a skvělá vodní lůžka. Každé dítě si tam najde to svoje,“ vyjmenoval Malásek.

Kompletní rekonstrukce stacionáře vyjde Biliculum na osmnáct milionů korun. „Pět a půl milionu z toho musíme zaplatit sami. Je to sice dost, ale určit to bude stát za to,“ myslí si Malásek.

Budovu na Růžové ulici Biliculum získalo od města za pouhou tisícikorunu ročně. „Původně jsme chtěli v budově zřídit startovací byty pro mladé. Zastupitelé ale rozhodli o pronájmu Biliculu na osmnáct let. Město se tak stalo největším sponzorem stacionáře, protože jinak jsme mohli z pronájmu vytěžit několik stovek tisíc korun ročně. Stacionář je ale určitě potřebný a velmi prospěšný. A když Biliculum zažádalo o peníze na rozšíření, rozhodli jsme se mu pomoci,“ řekla místostarostka Mikulova Ilona Žišková Vágnerová.

Děti jsou z nového stacionáře nadšené. „Pokaždé se do stacáku těším, máme tam tety. Budeme malovat, dneska jsem byla na keramice,“ pochvalovala si jedenáctiletá Maruška, která je ve stacionáři se sestrou Evou.