Vyrábět zelenou energii a získat každý měsíc peníze potřebné na provoz. To jsou důvody, proč se velkopavlovické zemědělské družstvo rozhodlo, že by chtělo ve svém areálu postavit bioplynovou stanici. Městu by to mohlo přinést i výhody. Lidé však mají zatím jen málo informací.

„V zemědělství je špatná situace, takže jsme potřebovali získat stálé příjmy. A díky živočišné výrobě máme i materiál, ze kterého můžeme energii vyrábět. Fermentovat budeme kukuřici a kuřecí, prasečí a hovězí hnůj,“ objasnil výkonný ředitel družstva Štefan Greguš.

Stanice by se měla podle plánu rozkládat na rozloze přibližně devět tisíc metrů čtverečních na pozemcích družstva. Energii a teplo by družstvo prodávalo a zároveň využívalo pro svou potřebu.„Máme zažádáno o dotace na ministerstvu průmyslu a obchodu. Zbytek počítáme, že nám půjčí banka,“ prozradil Greguš s tím, že potřebují sto padesát milionů korun.

Jak uvedl, rada města jim už vyslovila se stavbou souhlas. Závazné však pro ně bude až stavební povolení.„Zastupitelé to ještě neschvalovali. Problém je v tom, že chtějí stavět bioplynku v zemědělském družstvu, kde jsou pozemky určené pro podnikání v zemědělské výrobě. Asi tam nebude moc velká možnost to nějak zrušit, nejedná se o novou zástavbu,“ upozornil starosta Velkých Pavlovic Pavel Procházka.

Jak však dodal, rozhodně budou po družstvu chtít, aby dodrželo všechny hygienické předpisy.„Víme, že bioplynové stanice mohou fungovat, pokud jsou dobře postavené. Asi nebudeme mít důvod nesouhlasit, ale chceme, aby byly splněné všechny normy. Samozřejmě máme i obavy, protože Pavlovice se zaměřují na cestovní ruch, připravuje programy, které by k nám měli přilákat turisty. Budeme tedy dbát na to, aby stanice nepoškodila životní prostředí ve městě,“ sdělil Procházka.

Zemědělské družstvo už seznámilo se záměrem postavit bioplynku i obyvatele Velkých Pavlovic. „Vyvěsili jsme náš záměr na městském úřadě. Máme vytvořenou i studii vlivu na životní prostředí, která čeká na posouzení. Sešli jsme se i s lidmi a vysvětlili jim, že stanice by měla stát na konci areálu zemědělského družstva, takže je to daleko od obce. A zároveň počítáme s takovou technologií, ze které neunikají žádné plyny,“ uklidnil ředitel Greguš ty, kteří mají obavy.

Podle jeho slov by mohla bioplynka přinést Velkopavlovickým i výhody. „Máme předběžnou dohodu s městským úřadem, že bychom jim za zvýhodněných podmínek vytápěli sokolovnu a mateřskou školu. A pomohli bychom jim získat devadesátiprocentní dotaci na teplovod,“ přišel s dobrou zprávou. Pokud vše vyjde, mohlo by družstvo začíst stavět už v květnu.

„Zatím mi chybí potřebné informace. Rozhodně to nesmí mít dopad na cestovní ruch ve Velkých Pavlovicích,“ zamyslel se nad stavbou předseda spolku Víno z Velkých Pavlovic Pavel Lacina mladší.