Ta dluží svým věřitelům zhruba 1,7 miliardy korun. Společnost nejdříve skončila v konkurzu, teď jí ale svitla naděje. Jenže někteří věřitelé se zatím staví k její záchraně zády.

„Většina věřitelů je pro reorganizaci. Usnesení se nepodařilo schválit pouze kvůli tomu, že jediný věřitel – společnost Prokop Invest – řekla ne,“ uvedl právní zástupce firmy Korfil Dušan Dvořák.

Podle předsedy představenstva Korfilu Ivo Filly je tato firma v samostatné skupině zajištěných věřitelů. „Takže mohla docílit toho, že reorganizace neprošla,“ řekl Filla.

Věřitelé se na jednání vyjadřovali, zda souhlasí s tím, aby způsobem řešení úpadku firmy Korfil byla reorganizace. Pokud by tento postup většina z nich podpořila, Korfil by měl možnost vyjednávat s věřiteli a případně je přesvědčit o strategickém investorovi, který by továrnu převzal a dostavěl. Jenže to se zatím nestalo.

Přesvědčit věřitele

Dvořák přesto věří, že ještě není nic ztraceno. Záležitostí se zabýval Krajský soud v Brně, ale vznesené námitky na podjatost způsobily, že se věcí bude zabývat ještě Vrchní soud v Olomouci. „Soud musí rozhodnout o návrhu na povolení reorganizace,“ sdělil Dvořák.

Korfilu se podle něj podaří přesvědčit i další věřitele, aby na reorganizaci kývli. „Soudce Kozák z Krajského soudu v Brně v televizi řekl, že bude muset vyhlásit konkurz. Ale na místě byli dva zástupci investorů, kteří naopak řekli, že potřebují tři týdny až měsíc, aby se zorientovali ve firmě poté, co došlo ke zrušení konkurzu. Pak prokáží peníze, které do toho chtějí dát,“ vylíčil právní zástupce firmy Korfil.

Insolvenční správce firmy Michal Zámečník ale vyvodil jiný závěr. „Domnívám se, že v této chvíli bohužel není jiná šance, než že se musí vydat cestou konkurzu. Při hlasování věřitelů totiž musí být dosažená většina. V rámci skupiny zajištěných věřitelů k tomu však nedošlo,“ připomněl správce.

Zámečník v insolvenčním řízení figuruje už rok a půl. A jak říká, o zahraničních či tuzemských investorech, kteří by zadluženému Korfilu pomohli, slyšel už mockrát. „Nikdy to nedopadlo. Dotyčný se nakonec vzdal svého záměru. Ale těžko říct. Možná by to tentokrát vyšlo. Pak Filla mě každopádně nikdy nepřizval na žádné jednání s investorem, což považuji z jeho strany za velkou chybu,“ podotkl insolvenční správce.

Ve fabrice měly podle původních plánu končit obiloviny zemědělců z celého Břeclavska. Fabrika z nich měla vyrábět bioethanol. Jenže plány vzaly za své. Firma Korfil se před rokem a půl dostala do finančních potíží a nespokojených věřitelů přibývalo. Dluh nakonec přesáhl jeden a půl miliardy korun.