Sedmdesát milionů korun. Tolik by měla stát nová bioplynová stanice, kterou chce postavit v Krumvíři brněnská firma Nestor Kea. Plány zatím brzdí rozhodnutí zastupitelů a podle informací starosty se v obci možná vytváří skupina lidí, která s bioplynkou nesouhlasí.

„Máme v Krumvíři staré kravíny, kvůli zemědělské politice jsme zvířata povybíjeli a museli jsme propustit lidi. Kravíny jsou na zboření, takže jsme se dohodli na tom, že místo nich postavíme bioplynovou stanici,“ potvrdil záměr jednatel společnosti Nestor Kea Aleš Foretník .

Foretník má v obci farmu. Loňská špatná situace v zemědělství jej však dohnala k tomu, aby si pro své podnikání našel partnera.

„V loňském roce byla špatná cena pšenice, byli jsme před krachem a potřebovali jsme zachránit. Podařilo se nám najít partnera. Řekl mi, že nám pomůže, ale chce si tady postavit bioplynku,“ objasnil.

V cestě firmě ale stojí jak vyjádření zastupitelů, tak nejspíše i mnozí obyvatelé obce. „Vypravili jsme autobus pro zastupitele do Mutěnic, kde je také jedna stanice. Všem se to líbilo, ale zatím schválení nemám,“ řekl Foretník.

Starosta Krumvíře Jaroslav Komosný vysvětluje situaci tím, že žádost o schválení záměru měli zastupitelé na stole krátce před volbami. „Zastupitelé nechtěli těsně před volbami rozhodovat o takové věci. Pro veřejnost je to citlivý projekt, zvlášť když se někde dočtou o nějakých hrůzostrašných zážitcích. Tady je už samozřejmě jiná technologie, ale lidé to mnohdy vidí jinak,“ obhajoval opatrný postoj zastupitelstva.

Podle něj se teď mohou lidé k projektu vyjadřovat. Krajský úřad totiž zahájil k plánované stavbě zjišťovací řízení.

„Mám informace o tom, že se nejspíš formuje nějaká skupina lidí, která se stavbou nesouhlasí. Vypadá to tak, že může dojít i k referendu, kde se k tomu obyvatelé vyjádří. A zastupitelstvo by mělo respektovat názory většiny,“ vyjádřil starosta svůj názor.

Foretník si však myslí, že by lidé o takové věci rozhodovat neměli. „Když o tom nic nevíte, máte samozřejmě obavy. Běžní občané by se k tomu vyjadřovat neměli, nerozumí tomu. Každá taková stavba musí mít stejně studie, posouzení vlivu na životní prostředí a další náležitosti,“ uvedl Foretník s tím, že se jedná o moderní stavbu a všechna vyjádření jsou kladná.

Strach ze zápachu má ale například i Marcel Němeček, jehož dům stojí asi čtyři sta metrů od plánované stanice. „Abych řekl pravdu, podle prvotních informací nemám z projektu dobrý pocit. Viděl jsem studii, ve které je všechno popsané dobře, nikomu prý nic vadit nebude a nebude to mít žádný vliv na obec. Co jsem se díval na povětrnostní vlivy, tak veškeré pachy by měly jít úplně mimo Krumvíř. Žijeme ale na vesnici, takže víme, že když se vozil hnůj na pole, cítili to všichni,“ nevěří příliš studii.

Pokud by se v obci skutečně formovala nějaká protestní skupina, asi by se připojil.