Pronajímá je společnost Stavba a údržba silnic Břeclav. Jedna se objevila za křižovatkou u pobočky Centra volného času Břeclav v Lidické ulici. Po pár dnech zmizela, právě proto, že stála na nevhodném místě a znamenala potenciální nebezpečí pro řidiče.

„Uznáváme, že v tomto místě neměla co dělat. Vina byla na naší straně. Hned jak jsme zjistili, že tam je, tak jsme ji vypnuli,“ poznamenal jednatel Stavby a údržby silnic Břeclav Ladislav Balcar.

Policisté i město Břeclav budou dohlížet na to, kde se tabule ve městě objeví. „Co se týče umístění v zahradě domu dětí a mládeže, dali jsme doporučení, aby ji firma z tohoto místa odstranila. I dopravní inženýrka uvedla, že cedule odvádí pozornost řidičů, od nichž jsme zaznamenali stížnosti,“ řekla břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Mobilní elektrické zařízení má podle Balcara široké využití. „Slouží ke třem účelům. Může být využito pro informace v dopravě, dále pro informování při různých hromadných akcích, to znamená uzavírkách, které se dějí ve městě, takže například při hodech. Samozřejmě může sloužit i ke komerci, pokud si zařízení někdo objedná. To je běžné i ve světě,“ vysvětlil Balcar.

„Pokud by to mělo sloužit jako reklama, tak si určitě budeme dávat pozor. Pokud si na to řidiči stěžují, budeme zvažovat mnohem pečlivěji povolení k umístění těchto reklamních tabulí,“ podotkl vedoucí odboru vnitřních věcí břeclavské radnice Zdeněk Opálka.

Když cedule zmizela ze dvora domu dětí a mládeže, elektroprodejna, která si ji pronajala, ji převezla o kus dál k silnici do areálu bývalých břeclavských kasáren. Blikající nápisy lákaly zákazníky poblíž křižovatky s přechodem pro chodce. „Ceduli jsme tam povolili umístit na kratší dobu. Od pondělka už je pryč,“ řekl Opálka.

Jedna informační tabule stála ve čtvrtek u křižovatky v Poštorné, kousek za přechodem pro chodce.

Ve čtvrtek se další poutač objevil u hlavní silnice v Poštorné. Tentokrát sloužil jako naváděcí systém pro hosty firemní akce Stavby a údržby silnic.

„Pokud řidič jede a něco před ním svítí a bliká, tak jeho pohled automaticky směřuje na tu tabuli. Jsou tady dvě křižovatky, třetí nedaleko. Je to příliš nebezpečná reklama,“ řekl muž z Poštorné, který si nepřál zveřejnit své jméno.

„Když mi bude z dálky něco blikat, budu zvědavý, co to je. A když bude někdo na přechodu, tak si ho nemusím všimnout,“ přidal svůj názor důchodce Miloslav Džuna, který také bydlí v Poštorné.