Tento týden zastupitelé schválili zakládající stanovy spolku. Pro hlasovalo sedmnáct z osmnácti přítomných zastupitelů, jeden se zdržel. „Členem je zatím město Pohořelice. Město v něm budu zastupovat já, dalšími členy jsou dva místostarostové," řekl starosta Miroslav Novák.

Bytovka má vyrůst v areálu bývalých kasáren. Nedaleko plánují představitelé města stavbu nové mateřské školy, v blízkosti se nachází i supermarket Lidl. Město dá k dispozici pozemek, projekt domu i stavební povolení. Na projektu Pohořeličtí spolupracují s právníky z firmy Explica Consulting.

Lidé v Pohořelicích mají zájem o plánované spolkové bydlení ve městě. Ve středu v podvečer se na městském úřadě konala informativní schůzka.
Bude zájem? V Pohořelicích plánují spolkové bydlení, jako první v republice

Dalšími členy spolku se v dalších měsících stanou budoucí vlastníci bytů. „Nyní založíme spolek a rozjedeme proces stanovování kritérií pro další členy spolku. Dále budeme chystat zadávací dokumentaci na výběr zhotovitele bytového domu a podmínky na poptání úvěru. Chceme v září na zastupitelstvo předložit návrh kritérií pro další členy spolku," nastínil Deníku Novák.

Nápad zaujal například Jiřího Rouzka. „Nevím, jestli splníme kritéria, ale rádi bychom tady bydlení získali. Bydlíme v Pohořelicích a dojíždíme do Brna. Jsme tady zvyklí a líbí se nám tady,“ reagoval nedávno mladý muž.

Ve Znojemské ulici je plánovaných čtyřiačtyřicet bytů. Třináct by mělo být města, jednatřicet bude pro obyvatele, členy spolku. Představitelé radnice předběžně evidují, že lidé o projekt mají zájem.