„Záležitost by měla být vyřešena a mířit k dohodě. Bylo to o tom, že si druhá strana nárokovala něco, na co neměla řádný právní podklad. Nebyla pravda, že dlužím peníze. Vyříkali jsme si to," reagoval v pondělí Slezák v telefonickém rozhovoru pro Břeclavský deník.

Dodavatel stavby Jiří Lhota ale mluvil jinak. „Je pravda, že se spor stále někam posouvá. Pan starosta začal komunikovat, nicméně vše je pořád otevřené. Jedná se o to, co se stavbou bude, protože byla povolená neoprávněně. Teď připravujeme trestní oznámení na pana starostu a jeho společníky," sdělil Lhota.

Podle vedoucího stavebního úřadu ve Velkých Pavlovicích Romana Pláteníka, pod nějž Němčičky spadají, je pravděpodobné, že jediná dráha svého druhu na jižní Moravě zůstane stát. Úředníci se „bobovkou" zabývají, protože před lety vydali pouze takzvaný územní souhlas, nikoliv stavební povolení.

„Řízení není jednoduché, takže bude na delší dobu. Nejspíš se ale stavba dodatečně povolí. Je v souladu s územním plánem a pokud investor dodá všechny potřebné doklady, není důvod stavbu dodatečně nepovolit," říkal v pondělí Pláteník.

Obstavený majetek

Unikátní bobová dráha tak v Němčičkách podle všeho zůstane. Lhota je ovšem přesvědčený, že si ji starosta nechal postavit, aniž by za ni zaplatil. „Podle nás je to od začátku připravený tunel," poznamenal muž, jenž si nárokuje sedm milionů korun. Ty mu podle jeho tvrzení dluží právě Slezák, jenž tvrdí opak.

O případu tak nejspíš rozhodne soud. Ten krajský se jím už zabýval a naposledy obstavil starostovi soukromý majetek, s nímž tak nesmí momentálně nakládat. Nově se podle mluvčí soudu Miroslavy Sedláčkové obstavení rozšířilo i na samotnou dráhu.

„Je mu zakázáno prodat, darovat, pronajmout, použít jako vklad do obchodní společnosti či jinak zatížit bobovou dráhu. Případ by měl nyní mířit k vrchnímu soudu," oznámila Sedláčková.

Výstavbu bobové dráhy z významné části pokryla dotace z evropských peněz. Zbytek doplatili původní investoři. Jeden z nich, Michal Hycl, je nyní v insolvenci. Přišel o peníze i majetek.

„On je v podstatě také obětí. My se snažíme postihnout lidi, kteří tunel a podvod připravovali. Jsem přesvědčený, že se nám to podaří. Máme tolik důkazů, že je nejsou schopní dlouhodobě ustát. V kauze je více trestných činů, o kterých ale teď nechci mluvit, abych neodkryl karty. I kdybychom peníze nedostali zpět, chci, aby viníci byli potrestání. Bez peněz to přežiji," dodal Lhota. Trestní oznámení chce podat v nejbližších dnech.