Podle výzkumů, které na Jižní Moravě prováděli vědci z českých a moravských univerzit, žije na tomto území šest set bobrů. Z toho jen na Břeclavsku přibližně sto bobřích rodin. Na řece Dyji se vyskytují od Novomlýnských nádrží až po soutok s Moravou.

„Tento výzkum by nám měl přinést nové poznatky o velikosti a rozmístění jednotlivých teritorií. A zároveň také přispět k získání lepší představy o tom, jak se bobři zrovna na jižní Moravě, kde již můžeme několik let zaznamenávat i jimi způsobené problémy, vlastně chovají,“ uvedl Aleš Vorel z České Zemědělské Univerzity v Praze.
Součástí výzkumu byl i odchyt několika bobrů. Ty vědci označili ušními značkami, aby je mohli lépe identifikovat. Některým připevnili i speciální vysílačky.

Podle zástupce vedoucího odboru životního prostředí břeclavské radnice Vlastimila Sajfrta přemnožení bobrů zatím nehrozí. „V současnosti by se na Břeclavsku mělo pohybovat sto čtyři bobřích rodin. Podle monitoringu je území, na němž se bobři vyskytují, už plně nasyceno. Jejich populace by už neměla vzrůstat,“ popsal Sajfrt.
Bobři, kteří jsou ze zákona chránění, páchají na některých místech velké škody. „Problémy způsobují zemědělcům, kterým ničí kukuřici a slunečnice. Už několik let žádají náhradu škody za pokácené stromy také lesníci,“ vyjmenoval Sajfrt.

Správce lednického parku Oto Bernad ví o škodách, které umějí bobři napáchat, své. „V zámeckém parku jsou v současné době tři. Jeden z nich žije v okolí Růžového rybníka, kde okusuje stromy a dokonce i mladou výsadbu přes pletivo. Druhý bobr je v Zámeckém rybníku. V Dyji žije třetí z nich, který má podle zvýšených škod na stromech zřejmě i rodinu,“ popsal…

Více v Břeclavském deníku v pátek 30. listopadu