Pohled na obří stromy rostoucí u Dyje pod břeclavským splavem může být brzy minulostí. Jeden za druhým padají k zemi. Kvůli bobrům. Chránění hlodavci dělají pořádnou paseku i v další části hráze proti toku řeky. Pod splavem sice kmeny dvou vrb chrání drátěné pletivo, jenže další stromy jsou vystavené bobrům napospas. A plachá zvířata se v noci své šance s chutí chopí.

„Je to strašné, protože jsou to krásné, zdravé stromy, které dělají romantiku Dyje. A co potom slepé rameno Dyje? Tam všechny stromy padají a žádný s tím nic nedělá,“ zlobil se včera Jiří Balota z Břeclavi, který pravidelně chodí kolem řeky na procházku se psem.

Pokud podle něj padnou stromy pod splavem, tak už těžko nějaký nově vysazený vyroste. „Voda tady neustále stoupá a klesá a strom je na to citlivý. Vrby to ještě snesou,“ dodal Balota. Jak říká, nejlepším východiskem by byla pomoc některé dobrovolnické organizace, která by si udělala brigádu a stromy omotala pletivem. Drát by svůj účel splnil.

Jenže to není tak jednoduché. Problém tkví v tom, že správce toku Povodí Moravy, jemuž stromy na hrázi patří, postupuje jinak. „Pokud to ten bobr sežere a stromy budou hrozit pádem, tak je samozřejmě pokácíme. Případně si je bobr shodí a ožere,“ popsal běžnou praxi Ladislav Vágner z Povodí Moravy.

Ovazování kmene pletivem je podle Vágnera zásah do teritoria bobra. „Povodí nic takového iniciovat nebude. Je tam samozřejmě jedno nebezpečí. Hasiči už pod splavem jeden strom pokáceli. Pak nám volali, že hrozil pádem,“ vylíčil a dodal: „Kdybychom ale nahryzaný strom pokáceli okamžitě, zpracovali a odvezli, tak bobr okamžitě načne druhý. A je i požadavek ochránců přírody, že ho tam máme nechat chvíli ležet.“

Dva stromy pod břeclavským jezem nechalo zhruba před rokem obehnat asi do metrové výšky pletivem vedení města. „Bylo to v rámci spolupráce s Povodím. Dohodli jsme se, že jim město vyjde vstříc, protože neměli možnost to vyřešit sami,“ sdělil tajemník břeclavské radnice Zdeněk Opálka. Město podle něj nic nezmůže. „Nejsou to naše stromy ani náš pozemek, nicméně se nebráníme žádné spolupráci,“ nastínil.

Řádění bobra pod břeclavským splavem.

Zatímco jedni volají po ochraně vzrostlých stromů podél Dyje, ve Staré Břeclavi včera shodou okolností musela jedna obří vrba k zemi. Stejný osud potká ještě dva sousední stromy. Ani na jednom z nich přitom není ani památky po bobřích hlodácích.

„Nechali jsme je pokácet po stížnosti majitelů přilehlých domů. Ty stromy nejsou v dobrém stavu, napadla je houba,“ vysvětlil Vágner.

„Vzhledem k tomu, co jsem zažil, jsem měl obavy. Kousek odtud spadl strom přímo do trasy lodě, která přes den pluje po Dyji. Naštěstí spadl v noci, jinak mohlo dojít k velkému neštěstí,“ poznamenal tamní obyvatel František Gajda.

Jenže náhradní výsadba za staré, historické stromy se asi konat nebude. Povodí Moravy s tím nepočítá. „Je iniciativa lidí, kteří chtějí, aby se tam znovu něco vysadilo. Pokud se udělá plánovaná ochrana štětovou stěnou, potom by tam eventuelně nějaké stromy mohly být. Osobně se mi smuteční vrby kolem Dyje líbí,“ nechal se slyšet Vágner.