„Postavit plot bylo podmínkou, aby nám ochránci přírody umožnili regulovat počet bobrů v parku. Teď je budeme muset odchytávat a vypouštět za plot. Prozatím totiž nemáme jiné možnosti,“ vysvětlil správce zámeckého parku Oto Bernad.
Asi tři kilometry dlouhý plot z pokovovaných sloupů a lesnického pletiva se táhne po celé délce parku, kde přiléhá k lužnímu lesu. „Pořád tam jsou fragmenty původního oplocení, ale musíme je pořádně vyzpravit,“ doplnil Bernad.

Také proto nebude plot hotový tento rok. „Hrazení právě stavíme, letos stihneme asi půlku, zbytek si necháme na příští sezónu,“ uvedl správce.
Podle jeho slov ale plot problémy s asi padesátkou bobrů nevyřeší úplně. „Potřebovali bychom ještě nějaké zábrany, aby bobři nemohli vylézat do parku z Dyje. Odtud se tam dostávají nejčastěji,“ přiblížil Bernad. Jak řekl, na nová česla ale nezbývají peníze.
Oplocení chce správa parku hradit z peněz, které dostala jako náhradu za škody způsobené bobrem. Ten je totiž škůdcem stoletých stromů v Lednici čísto jedna. Přestože se v posledních letech tento hlodavec silně pemnožil, stále patří mezi zákonem chráněné živočichy.