Vranovská fara prošla opravami střechy a fasády loni na podzim. „Přišel pokrývač, podíval se a řekl, že musíme vyměnit celou střehu. Díky pomoci ochotných lidí jsme pak opravu zvládli“ připomněl vranovský farář Marek Dunda.

Vyzdvihl, že lidé s pomocí pokračovali právě i při soutěži. „Mnozí si to vzali za své a tolik hlasů jsme získali právě díky nim. Úspěch nás moc těší. Stotisícová odměna nám umožní pokračovat v opravách a také snížit dluh, který nám po loňské práci zůstal,“ dodal Dunda.

Výsledek potěšil i Václava Kučeru, který na Vranov jezdívá. „Všiml jsem si, že fara září novotou. Úspěch FATYMu přeji, už toho opravili hodně,“ řekl Kučera. Na třetím místě skončila oprava věže sv. Václava v Mikulově.

Mezi necírkevními velkými stavbami vyhrála rekonstrukce historické varny znojemského pivovaru. „Je to příjemný úspěch, o tom, na který projekt použijeme odměnu, se poradíme s kolegy,“ reagoval starosta Znojma Jan Grois. Druhé místo připadlo opravenému Štajnhausu v Miklově.

Znojemsku se dařilo i v kategorii drobných staveb. Zvítězily v ní Horní Kounice s opravenými božími mukami před žerotickou poklonou. Ani jsme nečekali, že uspějeme. O využití odměny se poradíme v zastupitelstvu,“ řekl kounický starosta Libor Procházka. Mezi díly výtvarného umění dosáhly na třetí místo sochy před kostelem v Jevišovicích.

Soutěž pořádal kraj letos již po jedenácté. „Vítězové ocenění převezmou v květnu. V kategorii velkých staveb je to pro první místo sto tisíc korun a pro druhé padesát tisíc. U drobných staveb získá vítěz padesát tisíc,“ sdělil Jiří Klement z krajského úřadu.