Přípravek hubí pouze komáří larvy. V týdnu kvůli ochraně obyvatel, návštěvníků, ale i zvěře v oborách ošetří podmáčené vodní plochy v okolí Břeclavi, Lanžhota a nedalekých obcí. Jako první pracovali v okolí zámečku Pohansko, kde jsou larvy v nejvyšším stádiu vývoje.

Do obory Soutok platí zákaz vstupu

Aktuálně je do obory Soutok kvůli zatopeným cestám a loukám vstup zakázán. A to až na přístupovou cestu z Břeclavi k zámečku Pohansko. „Ta je už bezpečná a zákaz se na ni nevztahuje,“ uvedl vedoucí Polesí Soutok z Lesů České republiky Juraj Stehlík.

Zákaz vstupu do obory Soutok aktuálně platí do 15. května.

Sanitka záchranářů v akci. Snímek je ilustrační.
Těžké ráno. V Břeclavi auto srazilo chodce, záchranka ho vezla do nemocnice

V oblasti jižní Moravy se podle Lesů České republiky vyskytuje třiatřicet druhů komárů. K velkému nárůstu jejich počtu dochází zpravidla každý rok, především v oblasti lužních lesů Břeclavska.

Četné jarní povodňové vlny na Dyji a Moravě způsobí zaplavení částí lužních lesů, kde se pak vytvoří vhodné podmínky pro masivní rozvoj komářích populací. „Dojde-li po záplavách k oteplení, komáří vajíčka nakladená do půdy se rychle iniciují a záhy jsou tůně v lesích a na loukách plné komářích larev, které procházejí postupně proměnami, při kterých se celkem třikrát svlékají. Teprve dospělý komár opouští vodní prostředí a vydává se hledat partnera," nastínil před časem Jan Dovrtěl z Lesů České republiky.

I sto útoků komára na člověka za minutu

V době komářích kalamit je pobyt v těchto lokalitách velmi náročný. „Mračna komárů nedají člověku odpočinout, neustále bodající hmyz je téměř nesnesitelný a nutí člověka k pohybu, lesní personál nevyjímaje. Odborníky bylo zaznamenáno i sto útoků na člověka za minutu. Ve výhodě jsou snad jen cyklisté, kteří hojně navštěvují lužní lesy Břeclavska, ale jen do té doby, dokud nezastaví, aby pořídili snímek lužního lesa nebo si jen odpočinuli," zmínil už dříve Dovrtěl.

Komáry trpí nejen člověk, ale i zvěř jelení, srnčí a daňčí. Ta se snaží uniknout před nenasytnými sosáky komárů kalištěním v bahně a vyhledává místa, kde je komárů méně. „Z obory Soutok jsou známy případy, kdy došlo v důsledku přemnožení komárů i k úhynu daňčí zvěře," doplnil své zkušenosti Dovrtěl.