Starosta za podpory Burčákové unie se rozhodl uspořádat recesistickou protestní akci s názvem Špaček na hraničním přechodu v Mikulově. Ten mají blokovat stoly prohýbající se pod škvarky, jitrnicemi a dalšími dobrotami.
Prezident Kraví hory ale tvrdí, že Surman si akci vymyslel sám a kravihorská vláda ji neodsouhlasila. „Vláda o tom až do soboty nic nevěděla. V neděli bude sezení, na kterém vše probereme,“ uvedl prezident Petrásek.

Dodal ale, že Surmanův nápad mu není proti srsti. „Každá recese a vše, co může pomoci zviditelnit naši obec, je v pořádku. Určitě se této akce musíme zúčastnit. Problém ale je, že nám starosta nedal dostatek času na přípravu. Nachystat protestní akci v Brně předtím trvalo minimálně měsíc,“ kritizuje Surmanovo jednání prezident Václav Petrásek.
Demonstraci hodlá starosta uspořádat příští čtvrtek od šestnácti do osmnácti hodin. Bořetičtí mají být vyzbrojeni hesly „volný odlet špačkům“, „nebraňte špačkům v odletu“ a „nevracejte špačky na naše vinice“.

Důvod mají Kravihorští pádný. „Od úspěšného protestu před pěti lety v Brně naši jižní přátelé už neblokují Vídeňským kolem teplé jižní větry a vinná réva nám dozrává čím dál tím lépe. Vláda republiky i vinaři se tímto vstřícným krokem našich sousedů ukolébali natolik, že si ani nevšimli, že Vídeňské kolo začali používat k navracení špačků zpět na Moravu. A ještě k tomu všemu vystavěli od Vídně po Mikulov les větřáků,“ vysvětlil své stanovisko Surman.
Dodal, že vláda o celém chystaném protestu ví a že se nehodlá účastnit žádných žabomyších válek. „Petrásek bojkotuje všechno, co nevymyslí on sám, co není z jeho hlavy. Ale to všichni víme,“ reaguje na prezidentovy výroky starosta.

Zdá se, že bojovnost není Bořetickým cizí. Válku už vyhlásili Hustopečským kvůli tomu, že jim údajně ukradli nápad postavit pomník vinné kvasince.