„Akce Břeclav 1938 se letos uskuteční poprvé. Navazuje ale na desetiletou tradici bojových ukázek na Pohansku, jen název a místo se změnili. Bojové ukázky tedy Břeclavi neutečou ani pojedenácté," ujistil vedoucí břeclavského Klubu vojenské historie Petr Holobrádek.

Areál bývalého kempu bude otevřený od jedenácti hodin dopoledne. Hlavní bojová ukázka s názvem Boj o hranice začne ve tři hodiny odpoledne. „Bojovat bude asi padesát vojáků v dobových uniformách. Součástí bojové ukázky bude také obrněný automobil, štábní vozidlo a protitankový kanón československé výroby," lákal Holobrádek.

„Letošní akce bude věnována Metoději Šimkovi, břeclavskému vojáku a legionáři, který padl v odboji za druhé světové války. Zároveň tak oslavíme výročí sto dvaceti let od jeho narození, které připadá na pátý červenec," doplnil břeclavský nadšenec do vojenské historie.

O doprovodný program se od půl druhé odpoledne postará kapela Melody Gentlemen z Lednice. Dojde i na dobovou módní přehlídku. Oproti loňsku se návštěvníci mohou těšit na více ukázek dobové techniky. Vstup je jako každý rok zdarma.

TEREZA MALINKOVÁ